Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Fiat Ducatoon moottorin optimointia

<< < (3/11) > >>

Karabiilisti:
Noissa uudemmissa taitaa tuollainen mennä vaikeemmaksi kun luetaan OBD tiedot katsastuksessa savutus mittauksen sijasta.

Auton moottorit ovat nykyjään vähän kuin mopoja... kun laittaa rajoittamattoman cdi ja ottaa kurit pois putkesta niin vauhti 45 vaihtuu 85.  ;D

ajuri:
Joo niinhän noi autojen kanssa touhuavat tekijät kehuu et kun autot uudempia kaikki vaikeampaa. Myös viat lisääntyy uudemmissa moottoreissa. Onneksi tää oma euro nelonen jos sitä hiukka ny piristetään. Egr  pois ja hiukka vääntöö lisää.  Thumb

Karabiilisti:
vielä kuri pois eli katti tyhjäksi niin awot...alkaa kaasut kiertään

RR:
Vasta tutkin asiaa, mersun 2,2 cdi on ainaki vitos mekaanisesti täysin 109- ja 150- heppasena. Oletan et sprintterissä sama tilanne.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 18.09.2020     kello on 21:43 ---vielä kuri pois eli katti tyhjäksi niin awot...alkaa kaasut kiertään

--- Lainaus päättyy ---
Onko siitä katin tyhjentämisestä mitään haittaa...?

Itse vaihdoin harrastuksena retkuilu Transporterin katin uuteen, kun vastapainetta oli liikaa. Nyt on hyllyssä vanha katti tyhjennettynä. Ajattelin joskus laittaa sen tilalle, jos tarvis. Olisiko enemmän haittaa, kuin hyötyä?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View