Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot

Käytetty neliveto peltikuoriainen, onko niitä markkinoilla?

<< < (2/4) > >>

RR:
Nelikot on harvinaisia. Ja ns oikeat nelikot vielä harvinaisempia. Sprinttereissä on 4matic-tyyppisiä ja sit alennusvaihteilla ja lukoilla varustettuja. Kannattaa sitäkin miettiä.

Mulla on (ei myynnissä) transporterin 4matic, nelikkovito ja nelikkosprinter, 2 ekaa on vähän vajaavetosia parempia liukkailla ja sprinter on jo lähempänä maastoautoa. Keskipitkä sprintteri on rakennettu jonkinlaiseksi retkeilyautoksi, ja 2 sopuisaa ihmistä matkaa sillä vähän pidemmällekin mielellään, mutta on se ahdas oikeaan matkailuautoon tottuneelle

Masa matkailija:
Tuo RR:n peli on tosi näyttävä.
Mulla on vastaava 319 4x4 mutta ei alennus vaihdetta.
Jos kiinnostaa niin voisi olla myynnissä.
Rakennettu keväällä ja vielä vaiheessa.
Pystyy tekemään mitä haluaa.
Yv:llä saa kiinni.
PS rakennettu ambulanssista, ja matkannut 630tkm.

Lähetetty minun AC2003 laitteesta Tapatalkilla

Masa matkailija:
Niin jäi vuosimalli pois 2013. Puolipitkä, korkea. Sopii seisomaan ja tilaa riittää, jätin turhan pois, Webasto hoitaa lämmityksen ja kompressori jääkaappipakaste.
Juuri suunniteltu ohjelmointi ja dpf tyhjäys.

Lähetetty minun AC2003 laitteesta Tapatalkilla

Catiska:
Nelivedon suhteen kaikki vaihtoehdot riittää. Ei sillä ole tarkoitus suossa möyriä, kunhan vähän helpottaa metsäteillä liikkumista. Takavetoisellakin siellä on pärjännyt mutta neliveto vaatii vähemmän suunnittelua ja meno on varmempaa.

Hommalla ei sinänsä ole kiire, heillä on kuitenkin hyvä takaveto alla nytkin. Pitää seurailla jos löytyy suht tuore käytetty, muuten joko pysyvät nykyisessä tai sitten laittavat vähän enemmän kultaa kasaan ja ostavat uuden.

Karabiilisti:
Etsintäajaksi föliin mukaan ketjut takapyöriin. Niillä pääsee jo todella pahaan paikkaan ja pois. Tai mielummin pahaan paikkaan mennään ilman ketjuja ja kun jääty kiinni tullaan ketjujen kera pois.


Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View