Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Ajokiiloille vaihtoehtoa..
El Maco:
Lähes poikkeuksetta menee kiiloilla ensi yrittämällä riittävän suoraan. Kiloja kulkee matkassa neljä, en oikeastaan tiedä miksi, mutta kolmea tarttee joskus. Suoruuden kertoo vessan ovi ,kun se pysyy avattuna siinä mihin sen jättää, toimii myös muut ovet mukavasti.
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 3.09.2020 kello on 13:18 ---Alkuun itsekin hommasin sellaiset muovihärpäkkeet ja kerran kokeilinkin. Sen eka kerran jälkeen jätin kotiin hyllylle.
Auton saa helposti vaakaan, tai mielummin tyynypää aavistuksen ylöspäin. Käytän sellaista pientä risti vesivaakaa auton hienosäädössä.
--- Lainaus päättyy ---
Hyvin olet pystynyt vinot paikat välttämään. Itselläni oli tarpeen kaikki vuodet Hymer Campin kanssa, osasyy tosin siinä, että autossa oli perä ylhäällä lisätakajousien vuoksi, mutta tarpeen oli usein myös pääpuolen ylösnostamiseksi.
Sitä en tiedä, miten järeät pitäisi olla, jos auton paino (lähes) tuplaantuisi. Ei meillä isoimmat mahdolliset nyt ole.
Muovi painaa vähemmän kuin lankut, mikä on selkeä etu.
--- Lainaus käyttäjältä: "Masi" - 2.09.2020 kello on 22:23 ---Oma oikaisee jousilla noin 15 cm pituussuunnassa ja poikittaissuunnassa 10 cm.
Yksi ollessa riittää, kaksin ollessa jos jousien varaan jättää alkaa anteeni sopusalla reissulla
vatkata kahdeksikkoa😉
--- Lainaus päättyy ---
Hyvä tietää. Vollluftfederung ollutkin kiinnostavin varuste noissa katsomissani.
Onko nuo järjestelmät miten kestäviä taikka vikaherkkiä, kun tässä joutuu kuitenkin vuosia vanhoja kulkineita kattelemaan.
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 4.09.2020 kello on 07:11 ---Hyvä tietää. Vollluftfederung ollutkin kiinnostavin varuste noissa katsomissani.
Onko nuo järjestelmät miten kestäviä taikka vikaherkkiä, kun tässä joutuu kuitenkin vuosia vanhoja kulkineita kattelemaan.
--- Lainaus päättyy ---
Jos on kaksipiiri systeemi voi laskea ja nosta pituussuunnassa ja nelipiiri systeemillä myös sivusuunnassa.
Vika herkkyydestä en sano mitää omasta, vajaa kaksi vuotta vanha. Mutta onhan noita ollut busseissa jo parikymmentä vuotta.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: "Masi" - 4.09.2020 kello on 07:49 ---Jos on kaksipiiri systeemi voi laskea ja nosta pituussuunnassa ja nelipiiri systeemillä myös sivusuunnassa.
Vika herkkyydestä en sano mitää omasta, vajaa kaksi vuotta vanha. Mutta onhan noita ollut busseissa jo parikymmentä vuotta.
--- Lainaus päättyy ---
Mites nuo paineet pysyy, vai lukitaanko systeemi jotenkin...
Tuli vain mieleen, kun usein raskaassa kalustossa paineet tippuu ajan mittaan.
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 4.09.2020 kello on 07:54 ---Mites nuo paineet pysyy, vai lukitaanko systeemi jotenkin...
--- Lainaus päättyy ---
Ei ole vielä parin vuorokauden pysähdyksissä kompressori pärähdellyt.
Pari viikkoa kun pihassa seisoo, niin ehkä puolisen minuttia käy.
Mutta tässähän ei ole kuin jouset ja iskarit ilmalla.
Kompressori on sähköllä toimiva.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta