Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Omaehtoinen karanteeni.
Alan:
Miettinyt sitä, minkälaisia koronalinkoja oltiin, kun palattiin Lissabonista maaliskuun alussa, tai kun olin seuraavalla viikolla Helsingissä yleisötilaisuuksiss a, joista yksi kollega sai koronan. Itse en saa koskaan tietää, sairastinko lievänä. Kaikki tieto tuli jälkijunassa.
Nyt osaisi varoa.
megaman:
Meillä oli koko perhe helmikuun alussa influensassa, mistä sitä tietää vaikka olis korona ollut. Itsellä alkoi kuivalla tyhjän yskimisellä, parin päivän päästä reilut 38 kuumetta, joka on itselle harvinaista. Kuumetta kesti 4-5 päivää. Keuhkot alkoi rohisemaan kunnolla ja rohisivat monta viikkoa. Yskää ja nuhaa kesti 7-8 viikkoa. Kurkku ei ollut missään vaiheessa kipeä. Yleensä omat flunssat alkaa nimenomaan kurkusta, ensin kutittelee ja sitten muuttuu kivuksi.
"Masi":
Täällä tutkittu moniko noudattaa sääntöjä : Slechts 1 op 3 Vlamingen overtuigd van belang coronaregels eli yksi kolmesta.
Ja sanktiotkin on olemassa. Kolmea erilaista aluetta on värikoodilla paluusta belgiaa, vihreä = jatka normaaleja maan sisäisiä sääntöjä.
Oransi = vältä kaikkea julkista liikkumista, ruokakauppa ja ulkoilu sallittua, Punainen = pakollinen 14vrk karanteeni, käytävä maahan tulosta 24 tunnin sisällä testissä sekä 9vrk jälkeen, mutta testituloksesta huolimatta karanteeni on14vrk. Ja minkä tahaansa välttäminen aiheuttaa sakon. Ennen maahan tuloa on täytettävä nettissä lomake jonka tehtyään saa Q- koodin jolla maahantuloa valvovat viranomaiset
voivat nähdä matkasi. Esimerkiksi lentokentältä ei pääse ulos ilman tuota koodia.
https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form
Pääministeri on nainen, noin 45, kolme haastetta saanut oikeuteen liian tiukoista säännöistä .Totesi vain asiaan että se on kansalaistenoikeus, mutta tässä tilanteessa hän toimii niin kuin parhaaksi näkee kun suurin osan ei suosituksia usko, oikeus sitten tuomitsee. Eli ei mikään suosion nuoleksia ;)
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 20.08.2020 kello on 11:37 ---Aina löytyy poikkeuksia. Thumb
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä, joittenkin on pakko mennä markkinoille, soittoruokaloihin jne.
Karabiilisti:
Ihmisten on jopa pakko tunkea koronariski alueille ulkomaille hakemaan hyvät instagrammi kuvat ja facebookki päivitykset...
Vastuutonta menoa. Thumbd
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta