Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Hybridiautot?
El Maco:
Seat/skoda/vw töyssähköllä ei tosin kärryä vedellä. Mutta muutoin on aika kova peli kaupunkikäyttöön.
kimi:
Tänään käytiin naapurin Skoda Superbillä ostoksilla. Autolla ajettu runsaat 2400km ja ensimmäinen tankillinen vielä miltei puolillaan. Hän oli laskeskellut, että bensaan palaa 20.-/kk ja sähköön suunnilleen saman verran. Kyllä noilla oikeasti ajo on halpaa jos ei pitkiä matkoja tee.
Pena10:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 8.07.2020 kello on 22:02 ---Tänään käytiin naapurin Skoda Superbillä ostoksilla. Autolla ajettu runsaat 2400km ja ensimmäinen tankillinen vielä miltei puolillaan. Hän oli laskeskellut, että bensaan palaa 20.-/kk ja sähköön suunnilleen saman verran. Kyllä noilla oikeasti ajo on halpaa jos ei pitkiä matkoja tee.
--- Lainaus päättyy ---
Tämä halpuus vain ei jatku ikuisesti. Autoilusta tullaan verottamaan jatkossa samat määrät kuin aikaisemmin.
Sähköllä ladattavat tuodaan kilometri tms. veron piiriin kohta, kun polttoaineista saatu veron määrä tippuu.
88k5:
Sähköautoilun verokertymän korjausta olen jo odotellut..
Dieselverokin aikoinaan tuli rahvaallee kun tavaraliikennettä ei haluttu verottaa (valmisteverolla) yhtä rankasti - lievempi vero dieselille ja raippaa rahvaalle, jos nokilekalla kolisteli..
Ei se sähkön jauhaminen polttoaineista ole pitkillä piipuillakaan päästötöntä. Siksi valtion veronkerryttämispol itiikassa on outoa, että 0g CO2 pakoputkipäästöillä valtio menettää periaatteelisia verotuloja (=valtion meno) auto- ja ajoneuvoveroina, mutta myös valmisteveroina käytetyssä liikenne-energiana. Ovatko sähköautoilijat sitten niitä "siipeilijöitä"..
Ehkä tarkoitus on ohjaava, eli tarjotaan ensiksi matoa, ja kun hölmö haukkaa, työnnetää koukku matoon.. (tulevat tieverot)
kimi:
Ei varmasti jatkukaan pitkään näin suurilla eroilla käyttökustannuksiss a. Kuitenkin ladattava auto on varsin houkutteleva vaihtoehto tällä hetkellä jos haluaa hyödyntää omien paneleiden tuotto.
Autoilun tuottamat verot pidetään varmasti nykytasolla tavalla tai toisella ja yksi vaihtoehto on, että korotuksia tulee kaikille ja ekoautoilu tämän jälkeen edelleen on suhteellisen halpaa.
Kyseessä on kuitenkin poliittinen päätös ja aika näyttää miten se toteutetaan.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta