Tekniikkakeskustelut > Primus
Primus 2470 kaasulämmitys ja vihreä valo koko ajan päällä
MiikaR:
Terve,
Olisiko kellään tietoa, missä vika kun ohjauspaneelissa palaa koko ajan vihreä valo ja kaasulämmitys on päällä?
Käytin vaunun vuosihuollossa, eivätkä saaneet siellä kaasulämmitystä syttymään, eikä kiertopummpua pyörimään. Epäilivät, että johtuu huonosta akusta. Vaihdoin akun kotiin päästyäni, niin sytytti heti ja kiertokin toimii. Vaan nyt ei sammu millään. Heti kun laittaa virrat päälle, niin lähtee lämmittämään eikä sammu vaikka vääntää termostaatin minimiin.
Ainoa keino millä ei lähde kaasulla lämmittämään on irroittaa lämmittimelle menevät johdot. Vihreä valo tosin palaa vielä silloinkin.
Katkaisija kyllä tuntuu normaalilta, mutta olisiko vika siinä, vai jossain muualla kortissa?
Humoristi:
Onko lämmin vesinappi pojassa?
Ota pois päältä ;)
MiikaR:
Kaikki napit on ylhäällä.
Valo syttyy heti, jos laittaa virrat päälle, tai yhdistää vaunun verkkovirtaan.
Knaus-90:
--- Lainaus käyttäjältä: MiikaR - 1.07.2020 kello on 22:01 ---Kaikki napit on ylhäällä.
Valo syttyy heti, jos laittaa virrat päälle, tai yhdistää vaunun verkkovirtaan.
--- Lainaus päättyy ---
Katso sieltä ohjauspaneelin takaa, että johdot 9ja 10 on kiinni, samaten johdot siellä
tuntoelimessä. taikka sitten rele on palanu kiinni.
MiikaR:
En usko että vika on tuntoelimen johdoissa, koska sähkölämmitys toimii kuitenkin normaalisti nyt, kun irroitin johdot 4,5 ja 7.
Vihreä valo tosin palaa vieläkin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta