Tekniikkakeskustelut > Alde

Alde ja microtemp

<< < (6/7) > >>

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Jeppe -  2.10.2020     kello on 18:35 ---Levy tuli korjauksesta jo Maanantaina, mutta vasta tänään ehti laittamaan sen takaisin paikalleen.

Heti tuli ohjauspaneeliin virrat ja lähti lämmitin käymään :). Jätin sen yöksi päälle, täytyy huomenissa käydä katsomassa onko pysynyt käynnissä.

Eli piirilevyn korjasi tai oikeastaan vaihtoi sen lämpösulakkeen uuteen 100asteiseen sulakkeeseen, http://www.piiritys.fi/ ja Hannu Luoma Nokialta.
Itse kun asun tässä lähellä, niin vein ja noudin levyn itse. Postilla kulkee kauempaakin.

--- Lainaus päättyy ---

Eli vika oli mikrotempissä. Releessä se vika ei ollut, rele vaikuttaa vain sähkölämmityksen ohjaukseen.

Jeppe:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 -  2.10.2020     kello on 19:17 ---Eli vika oli mikrotempissä. Releessä se vika ei ollut, rele vaikuttaa vain sähkölämmityksen ohjaukseen.

--- Lainaus päättyy ---

Toivottavasti oli näin. Pyysin vaihtamaan sen, vaikka se mittailujen mukaan vaikuttikin ehjältä.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Jeppe -  2.10.2020     kello on 20:27 ---Toivottavasti oli näin. Pyysin vaihtamaan sen, vaikka se mittailujen mukaan vaikuttikin ehjältä.

--- Lainaus päättyy ---

Se vain on näin.

Jeppe:
Levy tuli korjauksesta, microtemp vaihdettu.
Pannu oli koko viikonlopun tulilla, näyttäisi toimivan. Eli korjaus oli tässä kohtaa onnistunut  :)

Esa Rannos:
Katkaisin vanhan tempun johdot pitkiksi tapeiksi- kuorin sokeripalaliittimes tä( pieni) muovikuoret pois) ruuvasin toisenpään ruuvit kiinni piirilevystä sojoittaviin johtotynkiin. Uusi temppi kiinni toisten ruuvien alle.
On jatkossa helppo vaihtaa uusi temppi ruuvikiinnityksellä .
( tempin juottaminen on hankala homma- täytyy jäähdyttää juottaessa ettei laukea)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View