Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Sorento menee vikatilaan asuntovaunu perässä

<< < (3/6) > >>

svc:
Mitäs tapahtuu ilman vaunua, kun auto on täynnä väkeä/tavaraa ja tehdään täyskaasukiihdytys ylämäkeen? Eli kun polttoaineen paineen pitää olla iso? Mikähän se vikakoodi tarkalleen oli?

En tunne Kian/Huyndain CRDI systeemiä tarkaan, mutta oletan, että se on aika samanlainen kuin muutkin CR-järjestelmät.
Moottori on vissiin lisensoitu Mitsubishiltä ja ruisku Delphiltä?

Sähkövikojen lisäksi mahdollisia mekaanisiakin vikapaikkoja on monta:

Tankissa on varmaan Kiassakin sähköinen siirtopumppu, joka tuo polttoainetta korkeapainepumpulle? Eli polttoainepula korkeapainepumpulla aiheuttaa kyllä alhaisen paineen paineenvaraajassa/jakotukissa. Tätä on koitettu korjata sillä suodattimen vaihdolla.

Boschin järjestelmässä korkeapainepumpun kolmatta mäntää ohjataan sähköisesti, kun tarvitaan lisää painetta ja polttoainetta. Tämän ohjauksen vika aiheuttaa myös paineen puutetta. Samoin pumpun kuluminen.

Kolmas mahdollisuus paineen häviämiseen on vuotava suutin. Raskaalla kuormalla polttoaineen paineenvaraajassa voi systeemistä riippuen olla painetta 1500 - 2000 bar ja jopa ylikin. Pienikin suutinvuoto pudottaa painetta odotetusta.

Polttoaineen paineensäädin voi myös olla viallinen. Boschilaisissa tämä säädin on paineenvaraajassa. Jälleen, kun liikutaan nelinumeroisissa paineissa, pienikin vuoto aiheuttaa ongelmia.

Ja sitten varoituksena: Common Rail järjestelmän vuotoja ei pidä etsiä käsin kokeilemalla. Neulanohut korkeapaineinen polttoainesuihku lävistää hanskan ja ihon. Dieselöljy syvällä ihon alla ei ole ollenkaan hyvä juttu.

El Maco:
Sammuuko se samalla tavalla, jos kiihdyttää lappu lattiassa ilman vaunua pitkään ylämäkeen? Eli moottorille täysi kuorma pidemmäksi aikaa, mutta ilman vaunua.

SVC ehtikin ensin.

88k5:
2004 vm, ja mikähän ruiskusysteemi?
Erot nii isot, niin vikapaikatkin.

Tosiaan, tökkeli irti ja vaunu kanssa testilenkki. Jos helpotti, niin älyään väärin perävaunun. Jos ei vaikuta, ni autossa tosiaan vikaa kun soppaa pitäisi saada.

Harppa:
Tuossa kun luin SVC vastausta, niin tässä itsekin oppii samalla😁. Meitä on viisi henkinen perhe. Nyt kun olemme käyneet ajamassa, niin ei ole kertaakaan tehnyt tätä. Käyn tänään vielä ajamassa ylämäkiin kunnolla. Täältä vasta kysymys SVC::lle. Voiko nuo mahdolliset osat jotenkin testata/mitata onko osa kunnossa vai rikki. 88k5 vastaus, ei hajua mikä ruiskusysteemi kyseessä??

svc:

--- Lainaus käyttäjältä: Harppa - 20.06.2020     kello on 10:27 ---Täältä vasta kysymys SVC::lle. Voiko nuo mahdolliset osat jotenkin testata/mitata onko osa kunnossa vai rikki. 88k5 vastaus, ei hajua mikä ruiskusysteemi kyseessä??

--- Lainaus päättyy ---
Common Rail ruiskujärjestelmä on periaatteeltaan pitkälti sama, kun bensaruiskut. Esim Boschin EDC (Electronic Diesel Control) kehitetty kokolailla suoraan heidän Motronicista.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että vianhaku vaatii testerin, joka osaa jutella suoraan moottorinohjauksen keskusyksikön kanssa ja jolla pystyy ajamaan eri järjestelmien osatestejä. Ei välttämättä merkkikorjaamoa, mutta kuitenkin sellaisen, jolla on sopiva testeri ja osaamista käytettävissä.

Yleismallin OBD-testerit osaavat lukea ja kuitata yleensä vain standardoituja vikakoodeja. Tarkempien testien tekeminen ei yleismallilla tahdo onnistua.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View