Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Vinkkejä pohjois-Norjaan
K.E.V:
Senja, komea paikka.
Pena10:
Moskenes caravanissa oltiin neljä vuorokautta heinäkuun puolivälin jälkeen. Oli koko ajan täynnä.
Senjaan ei meinannut löytyä paikkaa enää ollenkaan.
Säät osuivat siis kohdalleen. Yksi päivä vain kunnon sadetta ja silloin tutustuttiin Å kylään.
Koko reissuun meni 4500 km. Joutui matkustamaan mennen tullen Kilpisjärven kautta.
Kävin sitten käsivarressa vaeltamassa nyt elokuun lopussa. Taksilla menin kilpparilta didnujoen varteen ja palasin kalottireittiä. Kuulin vastaantulijoilta, että raja on mennyt sillä välin kiinni.
Hesus:
Menipäs loman ajoitus kyllä ihan putkeen >:(
Keväällä kun korona puhkes ja rajat meni kiinni niin varasin kesäloman tänne loppukesään sillä ajatuksella että ois rajoitukset ohi... No olihan ne, kunnes ekalla kesälomaviikolla tuli taas rajoituksia Norjasta palaamiseen Suomeen. No nyt on suomea sitten vaan kierretty niin tottakai heti tulee uutinen että rajoitukset poistuu :laugh:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/71d92cf7-0278-4331-a8aa-2ea64160a9f8
Osaahan ei mitkään rajoitukset koske, ne vaan menee ja tulee.
K.E.V:
Juu hyvin osui. Kilppiksellä olin kun rajoitukset julkaistiin. Ehti vielä Senjaa kiertää laillisesti.
vaanari61:
Linkkejä Lofoottien "tilanteeseen" . . .
Ensimmäisessä linkissä suljettu ryhmä, ei aukee jos et . . .
https://www.facebook.com/groups/347613475674854
https://www.nrk.no/nordland/teltforbud-i-lofoten-pa-hauklandstranda_-reinebringen-og-kalle-1.15538351?fbclid=IwAR0Rt_qepH-h-eb5r8q46blQuGvKQ3okmT99kywimZco3UjePdq7gyxaim4
Linkin voit Googlella kääntää Suomenkielelle, klikkaa oikeeta hiiren painiketta ja valitse avautuvasta valikosta Suomenkielinen käännös, linkki sisältää 14 kpl karttoja joihin on merkitty telttailu/"puskaparkkeilu" kieltoalueet. Alueet tullaan merkitsemään "liikennemerkein" ennen kieltojen voimaantuloa.
Kiitos Kaarinalle linkistä, Kaarinan moni tuntee ja vielä useampi tietää Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta