Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Netistä bongattua

<< < (67/134) > >>

Charlottiina:

--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 30.07.2018     kello on 15:44 ---En ymmärrä minäkään että vessa on ehdontahdoin poistettu.
Se on nimenomaan yks tärkeimmistä tekijöistä, sängyn, jääkaapin ja lämmityksen lisäksi.

Kuinkahan kauan kaverit jaksaa katsoa kun yhdet tulee aina suihkuun ja pesemään pyykkejä ilmaiseksi ::)
Kuitenkin työssäkäyviä ihmisiä eikä sinällään huono-osaisia. Pihejä ehkä.

Itselläkin on jonkunlainen haave toteuttaa vastaavaa, mutta oma idea on että kulkimen ja elämän pitää olla silloin mahdollisimman omavaraisia, eikä tartte normaalin arjen pyörittämiseen toisten apua.

--- Lainaus päättyy ---

Näytin illalla miehelleni tuon artikkelin ja meidän molempien mielestä ystävyyssuhteet ovat sen verran tärkeitä ettemme ainakaan me viitsisi riskeerata ystävyyksiä puoli-loisimalla.

Edellisessä talossamme meillä jäätyi yhtenä talvena vesiputket ja jouduimme käyttämään ystävän pyykkikonetta pari kertaa. Ystävän mielestä se oli ihan ok mutta jo tuo hätävara-apu tuntui meistä kovin hankalalta.

Eikä tulisi mieleenkään käydä kerran viikossa jonkun ystävän luona saunassa tms. ellei kotona olisi teknisiä ongelmia saunomiseen.

Ja se vessa...eihän ilman vessaa pärjää mitenkään. Jo aikoinaan kun jenkkipakulla liikuimme niin autossa oli portapotti siellä ns. tavaratilassa. Silloin ei kyllä ollut 24/7 huoltoasemia mutta vaikka olisikin ollut niin ei ihan aina olisi osuneet kohdalle tarpeen iskiessä. Eivät osu nytkään, lapsille voi tulla hätä ihan koska tahansa ja levikkeen löytyminen on varmempaa kuin odotella navigaattorin kertomaa seuraavaa huoltoasemaa.

Onneksi meillä jokaisella on mahdollisuus valita juuri se elämäntapa joka tuntuu meistä hyvältä, edellyttäen tietenkin että olemme lain oikealla puolella.

Josta tulikin mieleeni; verottaja ihan oikeasti saattaa puuttua vaihtotalouteen eli sähkö&vessa vastineeksi aputyöstä. Joskus verottaja on kovin innokas tarttumaan tälläiseen pikkupuuhasteluun. Ystävämme joutui tekemään sen tuhannen selvityksen verottajalle kun vuokrasi toisen omakotitaloistaan verottajan mielestä liian edullisesti. Tarkoitus oli että vuokralainen pitää taloa kunnossa huolehtimalla talon pienistä remonteista siinä asuessaan ja siksi vuokra oli alueen vuokratasoon nähden edullinen. Niin ei vaan saa tehdä, sanoo verokarhu.

Lerssinen:
http://www.tmz.com/2018/09/06/burt-reynolds-dead-at-82-heart-attack/

Siinä oli legenda.

T-Cat:

--- Lainaus käyttäjältä: Lerssinen -  6.09.2018     kello on 22:32 ---http://www.tmz.com/2018/09/06/burt-reynolds-dead-at-82-heart-attack/

Siinä oli legenda.

--- Lainaus päättyy ---

Niin oli.

Moppc:
"Ihminen voi olla ajaessaan yli kymmenen sekuntia unessa tietämättään" – testaa, lisäävätkö ajotapasi väsyneenä ajetun kolarin riskiä

https://yle.fi/uutiset/3-10408582

Lerssinen:
https://www.youtube.com/watch?v=o4NjmSjHqSI

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View