Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Uudenmaan läänin rajat kiinni
ktako:
Todennäköisesti aukeaa. Sama aika.
Kumisimo:
Toivottavasti suljetaan kunnolla.
Ja sama ¤savolaisten¤ ja #meri-lappilaisten# kanssa.
Totaalinen eristys on nyt vähintä mitä voidaan tehdä.
Erkki:
Lähde: Ilta-Sanomat 13.4
Oikeustieteen professori Asko Uoti huolissaan Uudenmaan avaamisesta: "eristämistoimien jatkolle on perusteet, aluetta voisi pienentää".
Samalla Uoti kuitenkin sanoo, että koko Uudenmaan eristäminen voi olla oikeudellisesti hatarammalla pohjalla kuin esimerkiksi pelkän pääkaupunkiseudun tai muun tiiviimmän alueen rajaaminen.
Tätä hän perustelee sillä, että Uudenmaan sisällä on kuntia, joiden kuntakohtainen koronaviruksen ilmaantuvuus on pienempi kuin esimerkiksi Hämeen tietyissä kunnissa.
Esimerkiksi Helsingissä ilmaantuvuus on kuitenkin noin yli 160 tautitapausta 100 000 asukasta kohden, eli noin kolme kertaa keskiarvoa suurempi."
T. Erkki
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Erkki - 13.04.2020 kello on 21:05 ---Oikeustieteen professori Asko Uoti huolissaan Uudenmaan avaamisesta: "eristämistoimien jatkolle on perusteet, aluetta voisi pienentää".
--- Lainaus päättyy ---
Mikä he... eristys se on, kun tuhansia ihmisiä ramppaa eestaas! >:D
Kumisimo:
Hyvä T.Erkki, samaa mieltä. -rajat vaan kiinni.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta