Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot

Ivecolta uusi vaihtoehto senttikikkailluille "matkailuautoille"

<< < (8/8)

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: mike - 23.03.2020     kello on 13:53 ---Pari enduro pyörää, mökille rakennustarvikkeita yms! Samalla toimisi taukotilana ! Peräkärry tietty muttei ole parkkitilaa! Laitappa nuo matkailuautoon!
MINUN käyttööni olisi sopiva!

--- Lainaus päättyy ---

hyviä pointteja, tuollainen iveco voittaa noissa tilanteissa selvästi oikean matkailuauton.

Mutta matkaillessa...? hieman on ankeeta asua tuollaisessa viikko tolkulla. perheen kanssa ei toivoakaan, yksinkään ei niin luksusta ole.

Kompromissit toimii moneen tilanteeseen jotenkuten, mutta ei mihinkään hyvin.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 23.03.2020     kello on 23:32 ---Ok, olisi pitänyt sanoa, että pituusvaade oli järjetön ja sen myötä tullut lavanpidennys järkeenkäypä.

--- Lainaus päättyy ---

Ei niissä kummassakaan oikein ollut järkeä.
Aikoinaan Mossen lava-autosta tuli suorastaan vaarallinen, niin pitkä se jatko oli.

Oulaa:
Kyllä pitäisi jo istuttaa seurantalaite korvien väliin ja sopiva hinta liikkumiselle.
Saisi sitten ajaa itselle sopivalla laitteella.
Sovittas hinta pikkukulkineille ja isommille.

Kumisimo:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 23.03.2020     kello on 22:40 ---Ei tuo wanha, perisuomalainen harrastustoiminta, erilainen verokikkailu auton kanssa mihinkään katoa, se vaan muuttaa muotoaan. Aikanaan kikkailtiin kovien takapenkkien kanssa, sitten asennettiin pulkkia katolle tai jatkettiin lavoja, nyt tehdään näitä "asuntoautoja". Sitäpaitsi vaikka autovero poistuisi, niin sehän siirtyisi enempi vaan ajoneuvoveron puolelle ja juuri ajoneuvoverossa on melkoinen ero 5hlö "asuntoauto" (0.9c/100kg) vs. 5hlö monikäyttöauto (5.5c/100kg) välillä 8)

--- Lainaus päättyy ---
Eikä katoa wanha, perisuomalainen kateuskaan.

Lerssinen:
https://auli-yhdistysavain-fi-bin.directo.fi/@Bin/e14c89dcb167701cdf82cc2bc1001961/1585042452/application/pdf/189442/11sem_ouvinen.pdf


--- Lainaus ---Verojen välttelyä vuosien varrelta Matti Ouvinen     
11.11.2011"Suomalainen menee vaikka rullalle, kun auto on halpa.
--- Lainaus päättyy ---

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View