Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Asuntovaunun oven ja luukkujen lukot jäätyy

<< < (7/8) > >>

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 17.01.2023     kello on 10:17 ---Suurin ongelma on, ettei ole saanut tehdyksi....    :-[
Minua ei ainakaan haittaa, jos on jonkun mielestä 'ruma'.
Täytyykin laittaa kesätöiden muistilappuun!

--- Lainaus päättyy ---
Eikös joku tällainen olisi tarpeeksi siisti...?

Näitähän on monenlaisia.

https://www.siilincaravan.fi/lukkopesan-suoja-muovia-sis-2-kpl-kermanvalkea/p/9949800/

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 17.01.2023     kello on 10:41 ---Eikös joku tällainen olisi tarpeeksi siisti...?
Näitähän on monenlaisia.
https://www.siilincaravan.fi/lukkopesan-suoja-muovia-sis-2-kpl-kermanvalkea/p/9949800/

--- Lainaus päättyy ---

Jos lukkopesä ei kohoa oven pinnasta, ei siihen tuota saa.
Luukkujen lisälukoissa on tuollaiset, vaan ei nekään estä kosteuden menemistä lukkosylinterin ja rungon väliin.

Karabiilisti:
mitenhän toimisi lukon kokoinen kumilevy ja päälle pieni supermagneetti.
Ainakin noin seisonnassa....

kimi:

--- Off-Topic: ---Stalan postilaatikon ja pihaportin riippulukko kuumennan alkutalvesta uunissa ja sitten kunnon rasvaus aseöljyllä. Pysyvät toimintakuntoisina yli talven. Pari kertaa olen joutunut uusimaan tuon menettelyn kun pakkaskausi on ollut pitkä. Minua huvittaa, että Stalan laatikko on saanut jonkin suunnittelupalkinno n ja lukitus on äärimmäisen herkkä siinä.

Tieton:
Onpa taas hyödyllinen aihe, hain tänään tuota Abloyn lukkoöljyä ja ruiskuttelessani sitä Adrian lukkoihin ihmettelin suojaläpäreiden puuttumista kaikista lukoista. 
Syykin selvisi, nuo ohuet pellit oli taipunut sisäänpäin, kun avain ei ole aina osunut ensimmäisellä yrityksellä oikeaan kohtaan.
Nyt toimii suojaus ja on toivottavasti oikea voitelukin.




Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View