Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Jenkki asuntoauto
Tuomo.Pietikainen:
Moikkelis moi. Ajateltiin perheen kanssa (2 aikuista ja 1v+5v lapset) lähteä eurooppaa kiertämään/asuttamaan ensi vuodeksi, siis välivuosi suomesta. Pitkään olemme arponeet että minkälaisella kokoonpanolla lähdetään reissuun kun olemme kumminkin suht. liikkuvaista sorttia ja tarkoitus olisi vetää pienellä budjetilla loma siellä eli leirintäalueita välttää. Olen katsellut noita jenkki asuntoautoja kovastikin tykästynyt noihin class a autoihin eli siis integroituun malliin. Niissä on vähän erilailla tuo sisusta kuin näissä meidän perinteisissä autoissa. Noita kys. kaltaisia menopelejä ei kauheasti ole tullut vastaan täällä suomen kamaralla ja tekisi mieli päästä katsomaan sisältä että minkälaiselta siellä näyttää, lähinnä sitä että onko se miten ahdas/avara verrattuna meidän lasikuitukopperoihi n.
88k5:
Varsin vanhoihin peleihin saa kotomaan kilvillä olevaan tyytyä. Harvoin myynnissä 2000-luvun malleja.. ja hintaakin sitten.
Tiedä sitten kannattaako tälläpuolen mainstreamia kopperoiksi moittia. Tulee vain vastakkain asettelua turhaan - OD-linjaa, vaikka arkiajot itekkin jenkillä ajan..
Jos tuontihommana mietit jenkkiversiota, niin hyvin kannattaa selvittää saako kilpiin. Jenkki-integroiduissa homma voi tyssätä alkuunsa leveyteen (oli meillä 250 vai 255 cm max). SlideOut pelissä olisi oikeasti asuintilaa. Toisaalta bussikokoluokan yli 10tn laitteella voi asuminen rajoittua kauas euroopan kylien/kaup. keskustoista. Eikä ihan pehmeisiinpaikkoihi n kannata viedä.
Samoin jenkkivehkeissä usein iso tankattava kaasutankki - voi olla ongelma eu-alueella, minkä paineista but/prop(lpg) vai käykö maa/biokaasu. Suomessa ei ainakaan lpg:tä saa pistoolista..
Verkkosähköliitäntä uusiin, aggren surraaminen ei ole naapureiden mieleen. Tietty koko viemäri puoli wc:n osalta korjattava. Täällä eu:ssa ei saa pyttytuotantoa laskea avoimiin ajokaivoihin. Ne on vain harmaalle pesuvedelle. Jenkkiversioissa systeemin purkuputkilla viemäriverkkoon - ei toimi täällä.. varsinkaan, jos puskailu mieleen, eli kämppäreiden ulkopuolella pysyttelee. Siis kasettivessaa tilalle kuten näissä kuitukiimaliitereis sä on.
Sisutan suhteen noissa amerikaanoissa ei ole parempaa kuin väljyys - onhan se herraskansa aikaa rehevää, niin mitat sen mukaan.. teknisesti ei sen erikoisimpa. Varaosia saa mutta vain suurenveden tuoltapuolen kuitenki suht helposti. Sen sijaan konservatiivisestä designista voidaan olla omaa mieltä - olkoon se makuasia kullekin :D
Tuomo.Pietikainen:
Jaa ne nuo viemäröinnitkin menee uusiksi noissa. Leveydet sun muut oli tiedossa mutta tuo oli itselle uusi juttu. No se jäänee salaiseksi märäksi haaveeksi tuommoinen kulkine sitten. Tuonne vanhempaan tuotantoon sitä olisikin menty omalla budjetilla. Noissa 2000-> vehkeissä kun tuntuu hinta nousevan ihan suht. nopeasti sadan tonnin toiselle puolellekin
88k5:
Mikään muu kuin käytäntö ei pakota wc-pyttyä vaihtamaan. Muuten se viemäröinti menee harmaavesipuolena tyhjennyksineen.
Mikään ei ole kuvottavampaa kuin tullaan isolla rakennetulla "kirjastoautolla" ajokaivolle lojauttaa 300 litraa p*skavettä kesä kuumalla - ja sankan mustan nokipilven kanssa karkuun. Edes kikkareita ja vessapapereita ei huuhdota luiskalta. No, ei ne ritilästä ihan helpolla läpi mene..
Linja-autojen tyhjennys systeemiä voi yrittää (siirtovaunu+haitariletku) esim. ABC:lla.
Kasetti-Wc porsliinipytyn tilalle, niin tervetullut karavaanipiireihin. Sen n.18 litraisen kasetin kiikuttaa ketterästi septikopille nurin, huuhtelu ja samoilla keuhkoilla ulos.. ;D
4ntti:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 9.02.2020 kello on 10:50 ---Tietty koko viemäri puoli wc:n osalta korjattava. Täällä eu:ssa ei saa pyttytuotantoa laskea avoimiin ajokaivoihin. Ne on vain harmaalle pesuvedelle. Jenkkiversioissa systeemin purkuputkilla viemäriverkkoon - ei toimi täällä.. varsinkaan, jos puskailu mieleen, eli kämppäreiden ulkopuolella pysyttelee. Siis kasettivessaa tilalle kuten näissä kuitukiimaliitereis sä on.
--- Lainaus päättyy ---
Mitä tarkoitat avoimella ajokaivolla? Onhan noita ritiläkaivoja Suomessakin ja Eurooppa täynnä. Ja nimenomaan mustille vesille.
Missä nämä on kielletty?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta