Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Loisteputket LED putkiksi
palokurki:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 16.01.2020 kello on 19:19 ---Selaa vaikka tuosta .
https://www.lamppuexpress.com/led-lamput/led-loisteputket?gclid=CjwKCAiAsIDxBRAsEiwAV76N84v9-5vdmjG1s1U0HoXcyQ8fNAqlhW9wZ-POkn6uPOIyypnaI3ommRoCO3sQAvD_BwE
--- Lainaus päättyy ---
En tiedä, enkö osaa etsiä, mutta minä en tuolta löydä ~20 cm mittaista T5-led-loisteputkea. Niitä on mulla Hymerissä ainakin pari kappaletta. Teho on alle 10 wattia muistaakseni, että eivät ole mitään virtasyöppöjä normiputkenakaan.
Viime syksynä purin lieden yläpuolella olevan valaisimen ja liimasin putken tilalle ledinauhaa. Pituus jotain 60-60 cm luokkaa. Siihen olis taitanut 12 voltin putki löytyä.
K.E.V:
Alun perin ei ollut mainintaa kuinka lyhyt piti olla. Ehkeivät tuollaista tee ?
Karabiilisti:
Kaikenlaisia on saatavissa.....
jopa vanhojen halogeeni heittimien sisään
https://www.aliexpress.com/item/33001642949.html
ja T5 kantaisia tuubeja...
https://www.aliexpress.com/item/32817586346.html
taitaa olla vaan 1 jalkanen lyhin eli 30cm.
mutta ainahan voi korvata tälläsellä
https://www.aliexpress.com/item/32894495557.html
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 22.01.2020 kello on 13:39 ---Kaikenlaisia on saatavissa.....
taitaa olla vaan 1 jalkanen lyhin eli 30cm.
--- Lainaus päättyy ---
Kumpi mielipiteesi on nyt johtava ?
Mautoilija:
En laittisi 230VAC kiinanelektroniikka a paikkaan missä se saattaa olla tuntukausia päällä.
Ja joo... kaikki tulee kiinasta. Mutta kun on kotimainen maahantuoja välissä ja vastuussa, ei tavara ole ihänmitäsattuu-kuraa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta