Tekniikkakeskustelut > Alde

Alde 3010 pimeänä

<< < (2/4) > >>

ArHi:
Sitä en ole tarkastanut, mutta piirikortille tulee 12V. 5V lähtö piirikortilta ohjauspanelille puuttuu.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: ArHi - 29.12.2019     kello on 13:11 ---Sitä en ole tarkastanut, mutta piirikortille tulee 12V. 5V lähtö piirikortilta ohjauspanelille puuttuu.

--- Lainaus päättyy ---

Tuleeko piirilevyn 5V regulaattorista ulos 5 volttia? Huomioi se, että mikrotemp voi toimia piippaamalla, mutta ei tule jännite läpi. Selviää jännitemittauksella .

ArHi:
Oikosuljin tuon microtempin eikä se auttanut. Sen paremmin en ole jännitteitä mitannut kuin kortille menevän 12V ja lähtevän 5V jota ei ollut. Olisiko tuosta piirikortista mitään kytkentäkuvaa, helpottaisi tutkimista?

Ari

mjo33400:
Ei ole kytkentäkuvaa. Mittaa nyt edes se, että tuleeko jännite mikrotempin molempiin päihin. Aika paljon on ollut ohjauspaneelivikoja etenkin hipaisupaneeleissa. Oletko yrittänyt pakkokäynnistystä?

ArHi:
En ole, hiukan hankala koska ei ole tuota pakkokäynnistin liitintä. Täytyy viellä mitata tuo microtempin jännitteet. 

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View