Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Kesä 2020 – Saksa – Belgia – Ranska – Andorra – Espanja – Luxembourg
MRi:
Vuosi lähenee loppua mutta ensi kesään on vielä aikaa. Tarkoitus olisi taas lähteä noin 4 viikoksi reissuun. Tällä kertaa pääkohdemaana Ranska ja ehkä muutama uusi maa vaunun kanssa valloitettavaksi.
Reissun runkoa tuli hahmoteltua jo alkusyksystä ja nyt pimeinä päivinä palattua taas aiheeseen. Juoni noudattelee meille tuttua hyväksi koettua kaavaa, sekä yksittäisten rastien että kokonaisuuden osalta.
Laivamatkat suurella todennäköisyydellä Finnlinesilla eli Vuosaari – Travemunde mennen tullen. Tallinkin sivuilla tuli tosin käytyä ja muksujen ollessa jo vähän vanhempia niin illaksi voisi ehtiä Tukholmasta Puttgardeniin yöksi mutta ehkei kuitenkaan…
Alla alustavissa suunnitelmissa olevia pisteitä, joista osa henkisesti lukittu ja osa leijuu vielä selvästi ilmassa.
Travemundesta reipas siirtymä Belgian puolelle Telliniin. Osuu reitille, kinkeripiiristä näyttäisi löytyvän jotain nähtävää ja Camping Parc La Clusere on kämppärivaihtoehton a.
www.parclaclusure.b e/en/
Tellinistä Pariisin liepeille missä must kohteina Eurodisney ja Eiffelissä käynti. Nuo lasten takia. Itse on tullut Pariisissa käytyä jo pariin kertaan. Mikä leirintäalue kannattaa valita? Yksi vaihtoehto ilmeisesti tuo?
https://www.campinglegrandparis.com/en/thematic/camping-disneyland-paris/
Pariisin jälkeen Loiren jokilaaksoon linnoille, missä parikin leirintäaluevaihtoe htoa eli La Grande Tortue tai Les Alicourts. Tuolta tarkoitus vierailla linnalla tai kahdella. Château de Chenonceau ja Château de Chambord on vielä käymättä.
https://www.grandetortue.com/en/
https://www.lesalicourts.com/en/
https://www.chenonceau.com/
https://www.chambord.org/fr/
Seuraava siirtymä joko suoraan Pyla sur Meriin tai siten, että ensi visiitti hieman pohjoisempana rannikolla missä vaihtoehtona Camping Sandaya Séquoia Parc.
https://en.sequoiaparc.com
Joka tapauksessa Pyla sur Merin dyynit olisi tarkoitus nähdä yhtä lailla kuin Bordeaux viinialueineen. Dyyneillä oli tarkoitus käydä jo parin vuoden takaisella reissulla mutta se tippui aikataulusyistä ohjelmasta. Kämppärikandi oli Panorama du Pyla.
www.yellohvillage.f r/camping/panorama_du_pyla
Pylalta tarkoitus suunnistaa rannikkoa pitkin etelää kohti ja todennäköisesti yksi stoppi ennen Andorraa. Andorra on puhtaasti maabongauskohde mistä ei suuria odotusarvoja ole. Prätkän kanssa tuolla on aikanaan tullut oltua ja mieleen jäi edullinen hintataso. Minkälainen on reitti Andorraan ja sieltä Espanjan puolelle vaunu perässä?
Andorrasta matka Espanjan puolelle. Jos aikataulu mahdollistaa niin La Torre del Sol ja poikkeuksellisesti toinen huvipuisto samalle reissulle, PortAventura World.
https://www.playamontroig.com/en
https://www.portaventuraworld.com/en
Jos alkumatka on vienyt jo riittävästi päiviä ja Ranska maistunut, niin sitten suoraan Barcelonan huudeille.
Barcelonasta kohti pohjoista. Paluumatkalla tavoitteena käydä Luxembourgissa. Välillä on tehtävä pari stoppia ja tässä vaiheessa Lyon saattaisi olla yksi potentiaalinen vaihtoehto.
Luxembourgista Travemundeen mihin tarvittaessa ajaa yhdellä vedolla. Jos aikaa jäljellä niin siirtymän voi pätkiä pariin siivuun.
Via Michelinin laskurin mukaan kilsoja nettona noin 4700 km. Todellisuudella tuohon tulee päiväretkineen 500 – 1000 km päälle. Meidän mittakaavalla normiraameissa. Ei vähän muttei paljonkaan.
Jos Ranska maistuu niin matka stoppaa suunnitelmaa pohjoisemmaksi. Tarvittaessa Andorra ja Espanja voivat jäädä vaikka toiseen kertaan.
Suunnitelma saattaa vaikuttaa jo melko valmiiksi pureskellulta mutta silti niin vinkit ja kommentit otetaan mieluusti vastaan.
Reissu on meille kuudes putkeen ja kaava tosiaan sama. Huvipuisto, joku linna, kaupunkikohteita ja muita nähtävyyksiä, merenrantaa ja altailla varustettuja hyvätasoisia leirintäalueita. Leirintäalueita valittaessa on hyödynnetty ACSI:n appsin lisäksi noita kahta koska niihin ei ole tarvinnut vielä kertaakaan pettyä.
https://www.leadingcampings.com/en/welcome.html
https://www.yellohvillage.co.uk
Menomatka
Paluumatka
Lähtöajankohta joko juhannukselta tai kesäkuun viimeinen perjantai. Juhannus olisi reissun kannalta optimaalisin. Duunin takia kesäkuun vika viikko olisi hyvä olla vielä töissä. Ja vähän painaa vaakakupissa se, että juhannuksen voisi viettää mökillä Pellingissä. Molemmissa puolensa ja puolensa.
Karabiilisti:
paluumatkalla verdun ja fort ferte sekä monet magineot linjan kohteet olisivat aika liki...jos kiinnostaa tuollainen historia
88k5:
En nyt muista tuliko Verdonin kanjonissa vaunuja vastaa, m-autoja kyllä. Kuumaa siellä on heinäkuun loppupuoliskolla. Ylämäkeä noin päin ajettuna, esim. jos Castellanen ahtauteen yhdistelmällä aikoo. Sieltä meillä oli kiire välimereen vilvoittelmaan. Ei ollut kuumuutta kylmempää sielläkään.. ;D Paluumatkalla Moselin laakso olis aika liki..
Paljonko tuossa tulee kilsoja "lakipisteeseen"?
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 15.12.2019 kello on 21:02 ---En nyt muista tuliko Verdonin kanjonissa vaunuja vastaa, m-autoja kyllä. Kuumaa siellä on heinäkuun loppupuoliskolla. Ylämäkeä noin päin ajettuna, esim. jos Castellanen ahtauteen yhdistelmällä aikoo. Sieltä meillä oli kiire välimereen vilvoittelmaan. Ei ollut kuumuutta kylmempää sielläkään.. ;D Paluumatkalla Moselin laakso olis aika liki..
Paljonko tuossa tulee kilsoja "lakipisteeseen"?
--- Lainaus päättyy ---
On siellä oltu vaunulla ;) Mukava camping jonkun 7-8 km ennen Castellanea. Pyörittivät silmiään kun jokeen uimaan mentiin.
Me taas karattiin välimereltä kun oli niin rauhatonta :)
MRi:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 15.12.2019 kello on 20:50 ---paluumatkalla verdun ja fort ferte sekä monet magineot linjan kohteet olisivat aika liki...jos kiinnostaa tuollainen historia
--- Lainaus päättyy ---
Pitää tutustua aiheeseen. Osuvat tosiaan reitin varrelle. Goolettamisen perusteella liittyvät ensimmäiseen maailmansotaan.
Toissa vuonna tuli käytyä Normandiassa ja siihen osittain kimmokkeena oli se, että oli tullut katsottua toinen maailmansota väreissä talven aikana mikä oli tuhti ja sivistävä paketti.
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 15.12.2019 kello on 21:02 ---En nyt muista tuliko Verdonin kanjonissa vaunuja vastaa, m-autoja kyllä. Kuumaa siellä on heinäkuun loppupuoliskolla. Ylämäkeä noin päin ajettuna, esim. jos Castellanen ahtauteen yhdistelmällä aikoo. Sieltä meillä oli kiire välimereen vilvoittelmaan. Ei ollut kuumuutta kylmempää sielläkään.. ;D Paluumatkalla Moselin laakso olis aika liki..
Paljonko tuossa tulee kilsoja "lakipisteeseen"?
--- Lainaus päättyy ---
Verdonissa on tullut käytyä mopolla -02 ja -07. Ihan huikea paikka ja omia suosikkeja! Ja jälkimmäisellä reissulla oltiin Castellanessa yötä. Tiet on tosiaan aika kapeita.
Mosel voisi olla mahdollinen jos ei ole kiire paluulaivalle.
Kilsoja tulee lakipisteeseen aika tasan 2500 km tuota karttaan merkittyä reittiä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta