Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset

Sähköpyöräkokemuksia

<< < (37/175) > >>

Kumisimo:

--- Lainaus käyttäjältä: jamppa508 - 13.04.2021     kello on 21:35 ---Höpö höpö, lue nyt koko teksti Ilman polkemista toimiva laite on moottorilla varustettu polkupyörä L1e-a joka rekisteröidään mopoksi

--- Lainaus päättyy ---
Höpö höpö vaan itsellesi.
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/sahkoiset-liikkumisvalineet

""Sähköavusteinen tai moottorilla varustettu polkupyörä
Sähköavusteisen polkupyörän suurin teho saa olla enintään 250W, avustuksen on kytkeydyttävä pois päältä kun nopeus saavuttaa 25km/h, ja avustus saa toimia vain poljettaessa.

Moottorilla varustetun polkupyörän (L1e-a) suurin teho saa olla enintään 1000 w, moottorin voi toimia ilman polkemista, mutta sen on kytkeydyttävä pois päältä kun nopeus saavuttaa 25km/h.

Sähköavusteisiin polkupyöriin sovelletaan polkupyörän teknisiä vaatimuksia eikä niille tarvitse ottaa liikennevakuutusta. Sen sijaan liikennevakuutus on otettava moottorilla varustetuille polkupyörille, jotka eivät täytä sähköavusteisen polkupyörän ehtoja.

Yli 25 km/h moottorin avustuksella kulkevat sähköavusteiset tai moottorilla varustetun polkupyörät eivät ole tieliikennekelpoisi a polkupyöriä. Ne on rekisteröitävä mopoiksi, jos se on laitteen ominaisuuksien osalta mahdollista. Käytännössä tämä edellyttää sitä, että laite on tyyppihyväksytty mopoksi.""
Terveisin Trafi
Ellei sähköavusteisen vaatimukset täyty = Vakuutettava
kulkee yli 25km/h = mopo

Aakku:
Minusta siinä taitaa olla kolme vaihtoehtoa...

Fillarit, joiden moottori kytkeytyy vain polkemalla -> verrataan tavalliseen fillariin.
Fillarit, joissa on käsikaasu, tai yli 250 W moottori, mutta nopeus 25 km/h -> vaatii liikennevakuutuksen, mutta ei ole mopo
Fillarit, jotka kulkevat yli 25 Km/h moottorilla -> rekisteröitävä mopoksi, jos vain tyypitys onnistuu.

Kumisimo:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 13.04.2021     kello on 21:50 ---Minusta siinä taitaa olla kolme vaihtoehtoa...

Fillarit, joiden moottori kytkeytyy vain polkemalla -> verrataan tavalliseen fillariin.
Fillarit, joissa on käsikaasu, tai yli 250 W moottori, mutta nopeus 25 km/h -> vaatii liikennevakuutuksen, mutta ei ole mopo
Fillarit, jotka kulkevat yli 25 Km/h moottorilla -> rekisteröitävä mopoksi, jos vain tyypitys onnistuu.

--- Lainaus päättyy ---
Juuri näin.

Karabiilisti:
ja jos on mopo niin sitten pitää olla kortti ja mopokypärä päässä?

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 13.04.2021     kello on 22:07 ---ja jos on mopo niin sitten pitää olla kortti ja........

--- Lainaus päättyy ---

Vain 1985 ja jälkeen syntyneillä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View