Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Jääkaappi syttyy epävarmasti
El Maco:
Kyseessä Dometic RM6505, AES kaappi. 220 ja 12v toimii normaalisti, termari pelaa kaikilla lämmitysmuodoilla.
Normaalisti (ainakin mun aikana) kaasupuoli on toiminut seuraavasti. Ensin kuuluu terävä kolaus, kaiketi jokin solenoidi avaa kaasuventtiiliin. Samalla sytytin alkaa naputtaa. Melkein heti kaasu syttyy, naputus loppuu ja vähän ajan päästä kuuluu sama kolaus. Kaasu jää palamaan, kunnes termari sen aikanaan sammuttaa. (eka sytytys seisonnan jälkeen vie hetken, mutta muutoin syttyy kolmannella naksauksella)
Nyt kaappi oli mennyt häiriöön. Tökkäsin sen sammuksiin ja uudestaan päälle. -> kolahdus, naputus useampi nopea kolahdus, naputus jatkuu ja aikanaan loppuu ja kaappi häiriöön. Seuraavalla yrityksellä syttyi normaalisti ja toimi kotiin asti.
Nyt jatkettu tutkimuksia ja tökkäsin kaapin päälle, kuulosti normaalilta, muttei syty, kaasuvenan kelalle näyttäisi tulevan 2.4v jännite, mutta mittarin kosketus on ehken huono, kun toistettavuus on kehno (paranee, kunhan saan jonkun houkuteltua tökkimään nappia autoon). Välillä kokeillessa ei vena kolahda ollenkaan ja lopulta kesken mittailun, kolahti, vaikka jännite näytti pysyvän samana ja syttyi. Venttiiliin menee kaasuputkien lisäksi ohut pilli, kaiketi jokin mekaaninen liekkivahti, joka jää pitämään venaa auki siitä eteenpäin kun kela lakkaa vetämästä. Ja niiden lisäksi musta ja punainen johto, josta jännite mitattu maadoittaen mittari runkoon (tosin tulos sama vaikka maadoittaisi mustaan piuhaan)
Välillä sain myös pienempiä lukemia, kuin 2.4v, joten vika voi olla myös ohjauksessa, mutta toisaalta, tuo 2.4v oli mittarissa myös silloin kun venttiili aukesi mittauksen aikana.
Mistäpä aloitan, vai aloitanko mistään. Auto on nyt seisonnassa, en viitsisi ajaa sitä korjaamolle. Kaapin voi toki purkaa irti, vaikka se melkoinen savotta onkin, enkä oikeastaan tiedä, mitä kautta se mahtuu autosta ulos ::)
Mieli tekisi vielä mittailla hieman, jos joku tietäisi, mitä kelalle tulevan jännitteen pitäisi olla? Kelan/venttiilin saisi vaihdettua ritilän kautta.
Laitan vielä toisen viestin perään, jossa pari kuvaa aiheesta (kun en niitä tähänkään saa liitettyä)
El Maco:
Kuvia
kimi:
https://karavaanari.org/index.php/topic,21061.0.html
Tuossa juttua omasta samlanlaisesta kaapista ja ongelmista
Karabiilisti:
Mitäpä jos ottaisit sen kaasusuuttimen irti putkesta ja putsaisit roskat pois suuttimesta....ja putkesta.
Sen verran ruostetta näkyvissä että vikaa vois olla myös tuolla kaasun saannissa.
Ainakin jos pakoputki näyttää mustalta tai ritilikkö sen vieressä niin kyse suattaapi olla siitä...
samaan voi viittata kaasun haju pakoputkessa.
El Maco:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 28.08.2019 kello on 15:44 --- https://karavaanari.org/index.php/topic,21061.0.html
Tuossa juttua omasta samlanlaisesta kaapista ja ongelmista
--- Lainaus päättyy ---
Kovin on samanoloiset oireet.. Mulla tosin murheet lähinnä kaasupuolella. Perin ikävää, ettei kortteja enää saa, kaapit taitaa maksaa paperirahaa vaikka tilais aliexpressistä..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta