Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Sademetsien polttaminen

<< < (9/10) > >>

ktako:

--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 27.08.2019     kello on 13:27 ---" Brasilia torjuu G7-maiden avun Amazonian palojen sammuttamiseen."  :-\

Muutama mielenvikainen hyypiö päättää nyt aika isoista asioista. Metsiä halutaan polttaa viljelysmaiden (soija) alta pois ja EU keskittyköön omiin asioihinsa.

--- Lainaus päättyy ---
Hyypiö Bolsanaro tarvittis jonnimmoisen valaistumisen, ellei peräti kirkastumisen :o

K.E.V:
Eikös ne etelä ja pohjoisamerikassa osaa nappi otsaan touhun hyvin?

hemppat:
Nythän se Brasilian presidenttu vitsin heitti, suostuvat ottamaan avustusrahat vastaan jos vain saavat päättää niiden käytöstä. Suomeksi se tarkoittaa ettää mätä ja korruptoitunut hallitus jakaa ne keskenään. EU on ryhditön ja saamaton, pitäisi kieltää soijan ja naudanlihan tuonti tyystin kunnes Amazon on suojeltu. Täkäläisillä metsien istutuksella ole käytännössä mitää hyötyä ilmaston kanssa, kaunistetaan vain tilastoja. Kansalaisiamme  nöyryytetään ja lypsetään mutta nöyristellään kaikenmaailman ulkomaisten mätiäisten edessä.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: hemppat - 28.08.2019     kello on 07:53 ---Täkäläisillä metsien istutuksella ole käytännössä mitää hyötyä ilmaston kanssa, kaunistetaan vain tilastoja. Kansalaisiamme  nöyryytetään ja lypsetään mutta nöyristellään kaikenmaailman ulkomaisten mätiäisten edessä.

--- Lainaus päättyy ---

Vähän niinkuin kaikki muukin, mitä meitä pakotetaan tekemään 'ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi'.

Raksaus:
Jos se on taloudellisesti kannattavampaa polttaa ja kasvattaa soijjaa niin miksi ei osteta sademetsäpalveluita Amazonin alueelta. Maksetaan siitä että pitävät huolen että ei pala. Samalla tavalla kuin Suomessa on maksettu käsittääkseni kesannointimaksua. Toki tuossa voisi maksaa sen verran että varmasti olisi kannattavampaa pitää huoli sademetsästä. Maksetaanhan nytkin monesta luonnonvarasta niille maille jotka sitä sattuu omistamaan. Esim Öljy.

Toki sotahan on niin hyvää businessta että yksi keino on tappaa Brasilialaisia ja oman maan( tod näk Jenkkien) alaluokkaa ja kääriä massit ja ottaa maat haltuun. Sitten voidaan ajatella tuotteistamista uudestaan.

Niin ja tokihan Suomessa voitaisiin sähkö ja lämpö tuottaa polttamatta mitään, mutta toistaiseksi on mukavampaa suojella näitä intressipiirejä ja osoitella muihin maihin.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View