Tekniikkakeskustelut > Projektit

Rullamersu Act II

<< < (25/39) > >>

Lerssinen:
Jos ei tee mitään ei satu mitään (käyttöä vartenhan nämä on) ja pitää vielä muistaa että koko vekotin on ostettu autoliikkeen hylkylaarista "korjattavaksi" muutoinkin joten ei tää niin paljoa vituta ku se että olis jollain monenkympin kamppeella juntannu perseen mäntyyn   ^-^

Kittimäiset aineet ei pysy oikein kunnolla tuollaisissa kun tulee suuria lämpötilaeroja lisätyn ja perusaineen välillä, lasikuitu korjataan lasikuidulla.
Eihän tuota tarttis edes paikata jos jobbari-korjais sillä pelkällä päällypellillä mutta ei kehtaa sen allekkaan sentään ihan reikää jättää.

jamseil:
Luonnonvalkoista topcoattia viimeiset kerrokset paikkaan, niin voi tuurilla tulla melko sama sävy. Voi sillä laminoida koko paikankin, niin ei tarvitse kahta purkkia ostaa hartsia.

Lerssinen:
Paikkapellin paikka mitoitettu, sitten karhensin koko roskan tuosta ympäriltä ja kaivelin lasikuidun säleet pois joista ei ollu iloa. Sitten vaan uutta, ensin tökein tuonne paikattavan kohteen allekin hartsia ja lasikuitua. Sitten hetken päästä töpöttelin koko homman umpeen. Onnistui ainakin linjarilla katsottuna pirun hyvin tasalle entisen kanssa joten hiomatarve pitäis olla vähäinen.

Kovettukootpa nyt tuolla katoksessa sitten ihan rauhassa.


Lerssinen:
Hioin lasikuidun tasalle, sitten ihan lasikuitupakkelilla finistelin viimeisen päälle suoraksi. Sitten mattavalkeaa kilikolia päälle ettei paikkaus ime kosteutta.

Suora se ainakin on taas ja nyt saa kuivata viikon ainakin ennenkuin alan sovitella päälle riisipeltiä, ihan siksi että liimaus tarttuu kunnolla.
Eihän tuo tulisi koskaan näkymään mihinkään vaikka olis vetäny reiän vaan liimamassaa täyteen pellin alta mutta ei kehtaa piilottaa ihan mitäsattuu...




Uudessa pyörätelineessä


Oli erilaiset yläkiinnikkeet joten vaihdoin ne vanhoista, ei tarvi irrottaa ja ruuvata katonrajaan uusia


Jaa miksikö uusi pyöräteline ? No siksi ettei tää korjaus paistais ihan niin kauheasti silmiin  ^-^

Ossi66:
Kun itelle tekee, senhän saa tehä niinkuin haluaa 😉
Hienoa työtä taas 👍🏻

Pittääpä Stihlin ketjuja hakiessa varsin kysellä menikö kullankaivuureissu hyvin - silleen vienosti hymyillen  ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View