Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Tyhmät kysymykset tänne.

<< < (72/176) > >>

svc:
Ainakin Airamin häkävaroittimen käyttöohje mainitsee:

--- Lainaus ---1. Muiden kemiallisten kaasujen vaikutus varoittimeen
Häkävaroitin reagoi hiilimonoksidin lisäksi myös kaasuihin ja kemikaaleihin, jotka saattavat vaurioittaa anturia. Muiden kemiallisten kaasujen korkeat pitoisuudet likaavat ja vaurioittavat varoitinta ja anturi saattaa vahingoittua ja aiheuttaa väliaikaista virhetoimintaa tai pysyvän vaurion.
Jos varoitin hälyttää ja tunnet voimakasta kaasun tai kemikaalin hajua, kyseessä saattaa olla virhe. Häkä on väritöntä ja hajutonta, muiden kaasujen ja kemikaalien haju on voimakas. Irrota laite ja aseta varoitin tässä tapauksessa raittiiseen ilmaan vähintään 30 minuutiksi ja maksimissa 1 viikon ajaksi virta katkaistuna. Ellei vika korjaannu viikon kuluessa raittiissa ilmassa (LCD-näytöllä lukee 0 PPM), anturi on vioittunut ja varoitin on poistettava käytöstä
--- Lainaus päättyy ---

Aakku:
^
Taitaa jäädä arvoitukseksi häkävaroittimen hälytys...

Mitään aistittavaa käryä ei autossa ollut hälytyksen aikana. Yhteistä hälyttimen reagoimisiin on se, että molemmilla kerroilla akku oli latauksessa. Eka kerralla tallin oven suussa oli Jeeppi wanhus käynnissä, mutta nyt ei ollut sitäkään.
Ei se niin vakavaa liene, mutta kiinnostus vain heräsi hälyttimen sieluelämään. Saattaahan se olla rikkikin.

megaman:
Pieni arkkupakastin kotona.
Kuuluuko lämpötila sahata -15c ja - 28c välillä?
Tasaista -18c lämpötilaa turha toivoa. Säätö tapahtuu pyöriteltävästä kiekosta ja tuntuu olevan millimetrin tarkkaa puuhaa ja jos on pielessä pysyy -15c paikkeilla tai sitten kokoajan yli -25c. Kultaista keskitietä ei tunnu löytyvän.

Gramissa vielä pari päivää takuuta jäljellä.

Masa matkailija:
Termostaatti rikki. Äkkiä takuuhuollon tilaus.


Saksanseisoja MB319 -13 ent lanssi. Polar 5.6 ct -98 kaasuton.

megaman:
Juu, tilattiin aamusta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View