Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Tyhmät kysymykset tänne.
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: Moponvirittäjä - 27.10.2021 kello on 22:03 ---Sekä Butaani, Propaani että Butaani-Propaani -seokset (nestekaasu) löytyy Tukesin palavien nesteiden luettelosta. Miksiköhän ne on siellä lueteltu elleivät ole palavia nesteitä?
https://tukes.fi/documents/5470659/6410384/Luettelo+yleisimmist%C3%A4+palavista+nesteista/14929f0e-cd3d-475c-b278-98d82bb5d740?version=1.2
--- Lainaus päättyy ---
Tottakai se palaa,mutta ei kuulu kolmosluokkaan (palavat nesteet) vaan palavat kaasut, 2.1.
Eikä sillä sinällään ole mitään merkitystä, ei niitä tarroja silti saa huvikseen liimailla.
Pate:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 28.10.2021 kello on 07:48 ---Mitkäs näistä tarroista on pakollisia...?
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Lieneekö noista mikään pakollisia?
Ei ainakaan katsastuksessa noita ole katottu.
kimi:
Laivayhtiöt noita liimailee tai vaatii kaasukoteloon. Pari kertaa annettu keltaiset tarrat liimattavaksi.
Moponvirittäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Hesus - 28.10.2021 kello on 09:01 ---Tottakai se palaa,mutta ei kuulu kolmosluokkaan (palavat nesteet) vaan palavat kaasut, 2.1.
Eikä sillä sinällään ole mitään merkitystä, ei niitä tarroja silti saa huvikseen liimailla.
--- Lainaus päättyy ---
Kyse olikin nyt siitä että väitit ettei nestekaasu ole palava neste.
Miksiköhän se sitten on TUKESin palavien nesteiden luettelossa?
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Pate - 28.10.2021 kello on 09:36 ---Lieneekö noista mikään pakollisia?
Ei ainakaan katsastuksessa noita ole katottu.
--- Lainaus päättyy ---
Tuo isoin tärkein. Pitää olla sijoitettuna ulko-oven yhteyteen sisälle. Lisäksi siihen on pitänyt tussata maximihlömäärän numero, eli monelleko ilmanvaihto on suunniteltu.
On sitä katsastajien patriarkkaalisella aikakaudella aikoinaan kovasti vahdattu. Korjauskehoitusta tullut haalistuneesta tussinumerosta.. (toinen kiusankohde vaunuissa oli varoituskolmio)
Kaasukaapin ulkopuolelle 1 ("Pääsulku") ja loput sisäpuolelle..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta