Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Edullista ajelua M autolla - museoimalla
seppoko:
Miten matkailuautoa käytetään museorekisteröitynä, kun käyttöaika vuodessa on vain 30 päivää?? Taitaa olla puutarhaleiriläisil le??
--- Off-Topic: ---Vakuutusehtojen mukaan museoajoneuvoa saa käyttää vain 30 päivänä vuodessa.
Hymer B 664:
Sitä käytetään liikenteessä 30 vrk.
Aakku:
Tuossa aloituksen TeVessä lienee alkuperäinen kilpi....
Se on paljon arvokkaampi mielestäni, kuin joku mustapohjainen kilpi. Varsinkin kun sellainen ei väriltään siihen kuulu.
Miten siihen on saatu ns. lyhyt kilpi? Siihen aikaan piti olla hyvät perustelut. Ahdas sijoituspaikka, tai jotain.
Vuonna -73 ja myöhemminkin on saattanut olla mustia kilpiä. Niitä käytettiin loppuun pienemmissä lääneissä pidempään.
Mitä tulee tuohon 30 päivän käyttöön, niin se on vain vakuutusyhtiön kanssa tehty sopimus, jota valvotaan tarkasti lähinnä naapurien toimesta.
Museoajoneuvoon saa kyllä jatkuvankin vakuutuksen, jos sen katsoo tarpeelliseksi. Mulle riittää hyvin museovehkeissä 30 vrk / vuosi
volvo:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 5.07.2019 kello on 22:39 ---Miten matkailuautoa käytetään museorekisteröitynä, kun käyttöaika vuodessa on vain 30 päivää?? Taitaa olla puutarhaleiriläisil le??
--- Off-Topic: ---Vakuutusehtojen mukaan museoajoneuvoa saa käyttää vain 30 päivänä vuodessa.
--- Lainaus päättyy ---
jos on normaali liikene vakuutus saa ajaa niin paljon kuin haluaa, toki hinta on silloin eri.
Karabiilisti:
kyllä mullekin melkeenpä riittäisi 30 ajopäivää vuodessa mautoon. ::)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta