Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Omakotitalon aurinkovoimala
seppoko:
Sammutin invertterin kun verottomalla pörssihinnalla maksaa siirtohinnan.
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 16.07.2023 kello on 14:07 ---Sammutin invertterin kun verottomalla pörssihinnalla maksaa siirtohinnan.
--- Lainaus päättyy ---
Nyt ei kannata pukata verkkoon sähköä kun joutuu maksamaan siitä jos pukkaa.
MRi:
Juttu todennäköisesti maksumuurin takana, joten kursiivilla lyhyttä referointia jutusta.
https://www.hs.fi/talous/art-2000010261642.html
Vanhemmat investoivat kotonaan muutama vuosi sitten selvästi ylimitoitettuun aurinkovoimalaan. Saattaa investoinnin takaisinmaksuaika pidentyä. Ja muutos kannustaa vaihtamaan auton plugariin. Täyssähkö kun ei tule kyseeseen, auto kun on vaunun veturi.
Itsellä on edessä omassa talossa sähköremontti jossain vaiheessa. Autoille täytyy säädä nopeampi latausmahdollisuus. Tuo laukaisee samalla keskusten uusimisen ja siinä yhteydessä täytyy investoida älykkääseen ohjaustekniikkaan. Itselle ei aurinkopaneeleista ole hyötyä. Talo kun on pohjoisrinnetontill a ja lisäksi puita varjostamassa kattoa.
Käynnissä on uudistus, joka iskee kipeästi kalliit aurinkopaneelit asentaneisiin
Oma aurinkosähkötuotant o on pientalossa kannattavaa yleensä vain, jos sähköstä suurimman osan pystyy kuluttamaan itse. Sähkökaupan siirtyminen 15 minuutin välein tehtävään hinnoitteluun ja -netotukseen vaikeuttaa tätä huomattavasti.
Suurimmalle osalle sähkön käyttäjistä varttihinnoittelull a ei ole luultavasti juuri merkitystä. Ne, jotka ovat asentaneet kotiinsa sähkön käyttöä hinnan mukaan ohjaavia laitteita, voivat hyötyä varttihinnasta jonkin verran.
Sen sijaan on yksi ryhmä, joka kärsii varttitason sähkömittauksesta selvästi. Se on aurinkosähköä tuottavat pientaloasujat. Varttimittaukseen siirtyminen tarkoittaa nimittäin sitä, että myös sähkön tuotanto ja kulutus tasataan jatkossa 15 minuutin välein.
Normaalioloissa aurinkosähkö on pientalolle kannattavaa vain, jos tuotannon pystyy käyttämään pääosin itse. Silloin paneelijärjestelmän ja invertteri-investoinnin laskennallinen takaisinmaksuaika voi olla järkevä eli selvästi alle järjestelmän laskennallisen käyttöiän.
Siksi on hyvin kannattamatonta ostaa sähköä nyt ja myydä sitä hetken kuluttua takaisin verkkoon.
Käytännössä tuotetun aurinkosähkön käytön maksimointi ei ole aivan yksinkertaista ainakaan ilman kehittynyttä automaattiohjausta. Tuotanto nimittäin vaihtelee pilvisyyden mukaan nopeasti ja jyrkästi.
SÄHKÖYHTIÖISSÄ siirrytään aurinkotuotannon varttinetotukseen eri tahdissa sen mukaan, milloin asiakkaille asennetaan sähkömittareita, jotka pystyvät raportoimaan kulutuksesta 15 minuutin välein.
Karabiilisti:
Teollisuuteen kun noit aurinkosähkövoimalo ita suunnitellaan niin lähtöajatus on ollut että laitoksen maksimi koon on oltava sellainen että ko laitos pystyy joka hetki käyttämään kaiken tulevan aurinkosähkön.
Ja tietty koolla verotekninen yläraja myös.
Kotitalouksiin on taidettu myydä perusteella että tee niin iso kuin mahtuu, myyt sitte hyvään hintaan ylituotannon... :laugh:
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: MRi - 4.03.2024 kello on 06:12 ---SÄHKÖYHTIÖISSÄ siirrytään aurinkotuotannon varttinetotukseen eri tahdissa sen mukaan, milloin asiakkaille asennetaan sähkömittareita, jotka pystyvät raportoimaan kulutuksesta 15 minuutin välein.[/i]
--- Lainaus päättyy ---
Helen käynnisti mittareiden uusimisen viime vuonna ja valmista olisi tarkoitus tulla 2030 loppuun mennessä, joten tovi tässä vielä vierähtänee...
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 4.03.2024 kello on 07:50 ---Kotitalouksiin on taidettu myydä perusteella että tee niin iso kuin mahtuu, myyt sitte hyvään hintaan ylituotannon... :laugh:
--- Lainaus päättyy ---
No kyllä nyt saa kuluttaja syyttää ihan itseään jos on tuon syötin niellyt, sillä jo pelkkä vilkaisu kesäisiin pörssisähkön hintoihin jo paljastaa paljonko tuolla oikeastaan voikaan "tienata". Ja nyt on monet sähköyhtiöt vielä kekanneet ottaa tuosta ostamastaankin sähköstä "välityspalkkion" vielä päälle, niin ne ansainnan edes teoreettiset mahikset oikeasti jo todella kaposet.
Mutta kuten tuolla artikkelissakin jo sanottiin, voi olla haasteellista ajoittaa nuo kulutukset vuorokauden aikana hetkiin kun paneleista on se paras tuotto. Päivisin porukka on yleensä töissä, poissa kotoa ja se varsinainen sähkön tarve tulee sitten illalla kun on ruoan laittoa, viihdekäyttöä, kenties saunomista... Tämä siis johtaa juurikin tuohon tilanteeseen, jossa se panelien tuotto käytännössä lahjoitetaan päivällä sähköyhtiölle ja itse sitten ostetaan sitä sähköä iltaisin kun panelit ei enää tuotakaan. No sanomattakin lienee selvää, että seuraavaksi juuri tähän saumaan iskee sitten kotiakkujen kauppiaat, jolloin se päivän tuotanto voidaan ladata akkuihin käytettäväksi sitten illalla. Vaan mitään kovin halpoja nuo nykyiset akut eivät vielä ole, puhutaan hintaluokista 10x kalliimpia per kWh mitä esim. sähköautojen akut ovat ja onkin odotettavissa että markkinassa tapahtuu lähivuosina todella merkittävä hintojen romahdus = tuohon kelkkaan ei siis kannata vielä lähteä vaan malttaa vielä tovi. No tähän sitten joku tarjoaa ratkaisuksi sitä 2-suuntaista sähköauton laturia, mutta tuossakin on se ongelma että päivisin se kiesi on siellä työpaikan parkissa, ei kotitöpselissä vastaanottamassa sitä panelien tuotantoa :-\
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta