Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö

Omakotitalon aurinkovoimala

<< < (3/60) > >>

MotoVan:
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/449cedb4-832d-4611-bfd7-c047091625c0?ref=ampparit:8983

seppoko:
Tänään sain verkkopalvelijalta luvan käyttää  voimalaa. Samalla soitolla sovin ylijäämän myynnistä.  Verkkopalvelija päivittää etänä sähkömittarin tänään.
Hankintaan palaan paremman näppiksen parissa.

seppoko:
Palattuani kaupoilta, kävin tarkastamassa mittarin. On tullut uusia lukemia, joten mittari mittaa molempiin suuntiin.

seppoko:
Pyysin tarjouksia kolmelta toimijalta, A, B ja C.

A antoi kolmelle erikokoiselle voimalalle hinnat.
1. 12+2 paneelia 3,95kWp  7247,80€
2. 14+2 paneelia 4.4kWp    7737,60€ ja
3. 18+2 paneelia 5,5kWp     9052€
Nuo +2 paneelit olivat maksuttomia messutarjouksia paneelien osalta.

B:n järjestelmä oli 12 paneelia 3,9kWp hintaan 9240€ 

C:n kokoa en muista, mutta se oli vertailukelpoinen edellisten kanssa. Sen pudotin heti pois laskuista hinnaltaan n. 11000.

A ja C oli annettu satelliittikuvien ja puhelinkeskusteluje n perusteella. B:n edustaja kävi paikalla.

Näistä valitsin toimittaja A:n keskimmäisen tarjouksen. Osin sen takia, että hieman isomman järjestelmän asennuksen ollessa vain n.60€ enemmän kuin pienemmän. Lopullinen hinta tulee olemaan 6080 kun huomioidaan kotitalousvähennys.

Hankintaa harkitsevat saavat yv:nä tarjoajien nimet.

E: Korjasin asennuksen hinnan eron kun vero oli unohtunut.

mjo33400:
Paljonko on osien osuus?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View