Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Luvattomasti ilmaiseksi leiriytyvät some-karavaanarit ovat ilmiö myös Suomessa.
Oulaa:
--- Lainaus käyttäjältä: Sinnipirtti - 17.05.2019 kello on 10:49 ---Solet parkki/levähdysalueella mikä kuuluu tiealueeseen. Sole mikhään rikos vaikka vetäisit markiisit esille tuollaisessa paikassa ruokailun ajaksi.
--- Lainaus päättyy ---
Sen vuoksi olenkin hiljempaa tästä asiasta kun en yleensä pahemmin maastoudu puskaan vaan taitaa se tien välitön läheisyys sääntö täyttyä ja en oikeestaan ole kenenkään mailla.
Tuossa kuvassa ollankin Hepokönkään parkkipaikalla.
Tässäkin olen yöpyny ja yllättävän kova liikenne on Lapissa yöllä ::)
jus66si:
Jos nyt itse ajattelee, mikä on caravanleiriytymise n vahvuus, niin se on varmasti turvallisuus. Kun alueella on muitakin yöpyjiä, havaitaan yllättävät ei toivotut tilanteet nopeammin kun maastossa ollessa. Myös auttajia on lähellä. Caravaanareista kun oikeasti löytyy monen ammattikunnan edustajia. Eli itse pitäisin caravanalueen vahvimpina vahvuutena turvallisuutta. Kun se alue on suunniteltu ja toteutettu hyvin.
Sitten taas tietysti on se henkilökohtainen mittari, mitä on lähtenyt oikeasti hakemaan omalta matkailultaan. Jos se on hiljaisuuden hakeminen, tai erämaan fiilis niin tottakai silloin valinta on tietysti toinen. Sitten on myös valmistautunut yllätyksiin esim. teknillisin apuvälinein ym. Ja myös siihen että sieltä korvesta on jotenkin päästävä pois tai ainakin selviydyttävä siihen asti kun apu tulee.
Muutenhan harrastuksena tämä on pitkälti rentoa elämää, puuhastelua ja harrastamista mitä parhaimmin. Oli sitten alueilla, biitseillä tai perämettissä.
Sinnipirtti:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 17.05.2019 kello on 11:38 ---Siinähän se tuli.
Jokamiehenoikeutta tulkitaan niin, että pari yötä saa siististi oleilla aloillaan.
Teltankin voi pystyttää.
--- Lainaus päättyy ---
Niin teltan muttet asuntovaunulla tai - autolla. Moottoroidulla ajoneuvolla tarvitse aina maanomistajan luvan poiketessa tiealueelta.
Lisäyksenä: Tämä moottoroidulla ajoneuvolla ajaminen toisen mailla ilman lupaa on jo sitten rikos sellaisenaan ennen kuin edes ollaan keretty leiriytyä. Tästään tämä ketjun otsikko juuri kertoo. Aika moni ei some-karavaani syyllistyy puskaparkissa tähän vedoten jokamiehenoikeuksii nsa missä kielletään moottoriajoneuvolla ajaminen muiden mailla, capish?
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Sinnipirtti - 17.05.2019 kello on 12:28 ---Niin teltan muttet asuntovaunulla tai - autolla. Moottoroidulla ajoneuvolla tarvitse aina maanomistajan luvan poiketessa tiealueelta.
--- Lainaus päättyy ---
Lues direktiivit uudelleen: '....tai tiealueen välittömässä läheisyydessä...'
Rauzi:
Direktiiviä ei jokamiehenoikeuksis ta taida olla. Eikä lakikaan. Maastoajosta on ja maastopysäköinnistä .
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta