Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka
Halpa valvontakamera
Karabiilisti:
Tuo on sijoituspaikka kohtainen mikä toimii ja mikä ei. Jos välissä on seinää, puita tms niin saattaa olla että wifi ei kovin kauas kanna. Suunta antennit yms maksaa extraa. Kaapeli on suht halpaa.
Kotitalouslaitteiss a pienet hetkelliset katkot voi hyväksyä mutta ammattikäytössä ei.
Joissain kameroissa on ollut vähä sellasta probleemia että kun wifi pätkäsee niin kamera ei lähdekään tulille automatic...toiset taas menee ihan sukkana päälle.
Ja jos asennuspisteeseen ei mene sähköä niin sitten jos joutuu vetämään joka tapauksessa jonkun kaapelin niin sitten tollanen poe lan on kovasti näppärä...eikä tarvihe edes sähkömiestä.
Oma lukunsa on tietty sitten nuo kokonaan langattomat laitteet, joissa akku ja aurinkokenno ja GSM lähetys, ne ei tarvi lania eikä wifiä.
Jos kotitalouslaatu riittää niin kameroita saa nykyjään suorastaan järkyttävän edullisesti... esim
https://www.aliexpress.com/item/32933646717.html
1 teran kovalevytallentimel la 8 kameraa wifillä 265 eur!
Ja nuo on ihan toimivia kameroita, yks tollanen ollut koekäytössä ja pelittää ihan ookoo kotitaloustarpeiksi .
Ominaisuuksia ei tietty läheskään yhtä paljoa kuin tuollasessa HIKvisionissa mutta useimmille riittävästi ja pimeässä yöllä näkee aivan ookoo.
Karabiilisti:
nyt on tullut muutaman viikon kokemus tuosta hikvision domesta ja toimii aikas hyvin.
Kun käyttää intrusion detectionia niin virhehälyjä ei ole tullut.
Ei haittaa vesipisarat eikä lentävät itikat. Thumb
ELi älykäs valvonta...piirretä än alue jota halutaan valvoa...annetaan herkkyys ja aika jonka tunkeutujan on oltava ruudussa jotta häly tulee.
Tuolla saa rajattua pois sateen ja lentävät eliöt.
megaman:
Äsken kävi edustaja kameroita näyttämässä.
Edullinen sisäkäyttöön (59 €) soveltuva käänneltävä Pan/Tilt kamera vaikutti hintaansa nähden houkuttelevalta. -10c kuitenkin vielä pitäisi toimia speksien mukaan. Suomenkieliset hallintasoftat.
Reolink E1
https://www.sandcom.fi/tuotteet/ip-kamerat/kamerat/reolink-e1-langaton-kamera-sisakayttoon.html
Karabiilisti:
Ei paha tarjous...kun on takuut yms mukana
Tuossa vertailu
https://www.aliexpress.com/item/4000183351732.html
32 euroa saksasta toimitettuna kotio
Kääntymätön mutta laajakulma
https://www.data-systems.fi/tuote/mi-home-security-camera-basic-1080p/
Jotain huonettako haluat valvoa?
Jos haluaa häiriö varmuutta ja vähemmän turhia havaintoja niin kantsii ottaa noita ammattimalleja esim...
https://www.data-systems.fi/tuote/hikvision-mini-pt-ir-1280x960-25fps/
jos taas haluat oikein salaisesti valvoa niin
https://www.e-ville.com/fi/44-valvontakamerat/29206-ruuvi-piilokamera.html
8)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta