Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi

Kuinka moni käyttää kulkimen vesisäiliötä läpi vuoden?

<< < (2/7) > >>

porakone:
Meillä on peltikopissa vedet sisällä talvellakin vaikka ei olisi kuin yhden yön reissu. Eristetty ja lämmitetty (Trumalla) harmaavesisäiliö pelaa tyynellä säällä -10 asteeseen saakka jos ollaan jossain missä ei kehtaa vesiä lorotella maihin. Tuulisemmalla säällä falskaa säiliön kotelointi sen verran että vetää jäähän edellä mainituissa lukemissa.

Nyt kun tällainen aihe on avattu, niin kysesämpä tässä asiaa jota olen pohtinut. Onko monissa autoissa jotenkin erityisen työlästä tyhjentää vesijärjestelmä, vai miksi ei käyttäisi vesiä talvella? Itse teen niin että kotimatkan alkaessa avaan säiliön tyhjennysropun sekä Trumaticin pakkasvahdin ja jonkun hanan joka on putkessa siinä Truman vieressä sekä keittiön ja vessan hanat. Noissa menee max minuutti. Kotiin päästyä nostan uppopumpun vähän irti säiliön pohjasta (vesiletkusta vetämällä, pyykkinappula estää putoamasta takaisin), puhaltelen vesihanat niin etteivät 'porise' enää, napsautan pari kertaa vessan huuhtelunappia ja lorautan pakkasnesteliraukse t hajulukkoihin ja siinä se. 10 minuuttia yleensä riittää noihin hommiin eikä ole toistaiseksi esiintynyt ongelmia. On mun mielestä ainakin meidän autossa niin helppo ja nopea homma että en koe tarpeelliseksi tinkiä mukavuuksista.

Toki tuon meidän auton mukavuusraja menee jossain tuossa -15 paikkeilla, mihinkään -30 asteen pakkasiin ei ainakaan tarkoituksellisesti lähdetä joten voihan se olla että niissä lukemissa esiintyisi jo jotain vesipuolen ongelmiakin.

Adrivaari:
Kesät talvet,  samalla tavalla. Lähdettäessä järjestelmä täyteen, palattaessa tyhjennetään. Käytetään wc:a ja suihkua ihan normaalisti. Kylmin pakkasyö on ollut -27, kaikki toimis.

Karabiilisti:
lähdettäessä ongelma on että kulkine pitäis saada lämpimäksi ennen tankkausta....pumpu ssa tai putkissa voi olla jäätä pikkasen.
ei sovi nopeelle lähtijälle.

Ja mitäs jos ajelee pidemmän matkan ja vaunu kylmenee kun lämppäri ei päällä tai sammunut...

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 13.02.2019     kello on 18:50 ---lähdettäessä ongelma on että kulkine pitäis saada lämpimäksi ennen tankkausta....pumpu ssa tai putkissa voi olla jäätä pikkasen.
ei sovi nopeelle lähtijälle.

Ja mitäs jos ajelee pidemmän matkan ja vaunu kylmenee kun lämppäri ei päällä tai sammunut...

--- Lainaus päättyy ---
Ei läiskyvä vesi siellä säiliössä ajon aikana kovin helposti jäädy.

T-Cat:

--- Lainaus käyttäjältä: Haapaniemen Paroni - 13.02.2019     kello on 20:17 --- Ei läiskyvä vesi siellä säiliössä ajon aikana kovin helposti jäädy.

--- Lainaus päättyy ---

Juu ei, eikä varsinkaan kausipaikalla :laugh:  Itse käytän kulkinetta vain kolmena vuodenaikana, pahimman talvikauden vesi- ja jätevesihuolto on kunnallistekniikan varassa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View