Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Kestävät ja ei kestävät laitteet (esim. kodinkoneet)
megaman:
Samsungeista meillä hajonnut 2 telkkaria. 28" putkitöllöä kävi takuuaikana korjaaja korjaamassa 2 kertaa, hajosi kolmivuotiaana. 50" 4K töllö kesti 4 vuotta. Vaimon samsung kännykkä hajosi aikoinaan, takuusta sai lopulta uuden. Samsung jääkaappipakastin hajosi 3kk vanhana, lähti takuukorjaukseen. Mutta on nyt toiminut yhtäkyytiä 14 vuotta ja kertaakaan ei ole tarvinnut sulatella. Thumb
MCL:
LG telkku hajosi 2v 1vko.
LG:n asiakaspalvelun kommentti: Voi voi, takuu ei ole enää voimassa, viikko sitten olisi ollut. Vikadiagnoosi 70€ asiakkaalta, ehkä tulevat vastaan korjauksessa.
Ilmoitin, että ei käy, virhevastuu ei lopu tasan kahden vuoden kohdalla ja vein toosan kauppaan.
Kaupassa totesivat, että ei noin voi olla ja lähettivät telkun LG:n huoltoon.
Huollosta tuli vastaus, että korjaus on niin kallis, että he eivät suostu sitä tekemään, mutta voisin ostaa LG:ltä uuden telkkarin ovh- 20%. :D
Ilmoitin, että ei kuuna päivänä käy. Joko kaupan purku tai tv kuntoon.
Jälleenmyyjä maksoi rahat kokonaisuudessaan takaisin ja väitti ettei saa hyvitystä LG:ltä. :o
Reissaaja80:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 18.01.2019 kello on 12:50 ---'Parempi käyttää' on vähän epämääräinen asia.
Siihenkin pitää toki kiinnittää huomiota.
Jos jääkaappi tai pakasti on kaappimallinen, ostan vain sellaisen, jota ei tarvi sulattaa.
Laiska kun olen.
Astianpesukkoneissa katson, paljonko ääntelevät ja yritän sitten selvittää pesuominaisuuksia.
Pelkkään hintaan tai wanhaan maineeseen en usko.
--- Lainaus päättyy ---
No parempi käyttää, eli kun sitä joka päivä käytät niin se tuntuu käteen paremmalta (jämäkkä vs rimpula) , paremmat toiminnot, kaikki toiminnot/varusteet toimii sujuvasti jne.
Ja äänitaso kuten sanoit.
megaman:
^^
Meillä makkarin 37" Lucky-Goldstar kestänyt nyt 8 vuotta. Hyvin pelaa. Ulkoinen 2,5" kovalevy koko ajan kiinni, ohjelmaa voi lennossa pysäyttää ja peruuttaa ja nauhoittaa. Samsung toiminnoiltaan ja valikoiltaan paljon kömpelömpi.
Kyllä niitä maanantai kappaleita löytyy joka merkiltä.
Raksaus:
--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 18.01.2019 kello on 11:54 ---" EU edellyttää jatkossa, että eniten myydyt sähkölaitteet on kyettävä korjaamaan. "
Eihän se korjaaminenkaan kivaa ole, mutta suotavaa olisi, että laite voidaan korjata.
--- Lainaus päättyy ---
Palaan ihan otsikon aiheeseen näistä omien tuotteiden kestävyyksien vertailuista.
Eli EU:lla ihan hyvä idea jos ajatellaan maapallon rajallisien resurssien kestävyyttä pitkällä aikavälillä. Mutta aika ylimalkainen määräys ja aika mahdoton tuollaisena valvoa.
Tässä törmätään taas vanhaan ystäväämme globalisaatioon. Eli kun kehitys on kehittynyt ja tuotanto ja kuljetusprosessit ja kustannukset on saatu halvemmaksi ollaan tultu siihen tilanteeseen, että ongelma tuskin on monessakaan tapauksessa, että korjaus ei olisi mahdollista vaan siihen, että se ei meidän länsimaalaisten palkkatasolla ole taloudellisesti järkevää. Jos halvimmillaan pesukoneen saat parilla sadalla eurolla, niin kuinka halavalla se pitäisi korjat, ettei asiakas osata mieluummin sitä uutta laitetta? Ja kun ammattimiehelle maksetaan ammattimiehen palkka ja kilometrikorvaukset ja kuluuhan sitä aikaa paikanpäälle menemiseenkin, niin yhtälö on aika vaikea. Toki tämä yhtälö muuttuu merkittävästi, jos asiakas on ostanut parinsadan pesukoneen sijaan sen tonnin peskoneen.
Itse korjattuna toki voi olla taloudellisestikin järkevää, mutta sitten tulee takuut ja mahdollisesti vakuutusasiat. Toki voisi ajatella, että takuu ei saisi raueta, vaikka korjausta ei olisi suorittanut auktorisoitu henkilö. Mutta kuinka monta tulipaloa sitten tarvitaan, että todetaan että ehkä tässäkin on huonot puolensa.
Toki nyt perustan tämän vain tuohon tästä ketjusta lukemaani lainaukseen. Jos olisi kokonaisuutena tuo EU:n säännös tai mikä nyt onkaan luettavana, niin ehkä siinä jotain tolkkua olisi, siis vahva ehkä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta