Tekniikkakeskustelut > Alde

Nestekiertolämmitteisen kulkimen energian säästö

<< < (13/26) > >>

"Masi":

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 18.01.2019     kello on 14:06 ---Mitens ne naapurit, onko asiaa?

--- Lainaus päättyy ---
Ranskassa saa ajella talvisissa olosuhteissa, mitä ne sitten onkaa, marraskuun viimmeisestä viikonlopusta pääsiäistä seuraavaan viikonloppuun, Bon Voyage !

Hollannissa ei saa ajella, eikä saksassa.

Luxebourgissa saa ajella 01.12 -31.03 jos olosuhteet on talviset eli sama kuin ranska, aika vähän eri. Gutt Rees !  ;)
Mutta talvirengas pakko on ajalla 01.10 - 30.03 jos olosuhteet on talviset.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: El Maco - 18.01.2019     kello on 09:02 ---Onko muutes vanhan mallin aldeen mahdollista tehdä ns. Yölämmön pudotus on/Off kytkimellä, joka pikku lisävastuksella (säädettävällä) huijaisi termarianturin antamaa arvoa?

--- Lainaus päättyy ---

Vanhan mallin Alde on? Jos kysymyksessä on pystyalde niin toinen huonetermostaatti tarvitaan ja vaihtokytkin.

El Maco:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 18.01.2019     kello on 15:22 ---Vanhan mallin Alde on? Jos kysymyksessä on pystyalde niin toinen huonetermostaatti tarvitaan ja vaihtokytkin.

--- Lainaus päättyy ---
Ei niin vanha, compact 3000. Mutta liukusäädinpaneelil la. Laitoit aiemmin ohjeen toisen lämpöanturin lisäämiseksi ja vaihtokytkimen ohjeet toisaalle. Näistä ihan vaan pähkäiltynä, yölämmön pudotus onnistuisi Anturin kanssa rinnan kytketyllä säätövastuksella, jossa vastuksen piirissä olis on/Off kytkin. Tällöin termostaatin säätöön ei tarttis koskea, jos haluaa pudottaa yölämpötilaa.

Uudemmassa lcd-paneelissa tais olla mahdollisuus alennettuun yölämpöön muutoinkin.

Ehkäpä hieman vaikeasti selitetty.

Turhan Höpöttäjä:
Tätä hommaa olen kehitellyt nyt lisää. Aamulla nukkumapuolella +23. ja istuinryhmässä +10. Istuin ryhmä on noin 2/3 osaa kulkimen tilavuudesta.

El Maco:
Kuulostaa kosteudelta nurkissa..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View