Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Autonsa vaihtaneelle yllätyskulut vanhan auton piilevästä viasta.

<< < (14/14)

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: 4ntti - 30.12.2018     kello on 16:44 ---Ei ole eikä pitäisi.
Ei autokauppa sentään mikään kiinteistökauppa ole.

--- Lainaus päättyy ---

Sanoin, että se on kinthaalla...
Enkä rupea asiasta väittelemään.
Odottakaame sitä, kun joku lyö kätensä ulosteeseen ja luulee ostaneensa auton 'kaupasta'.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 30.12.2018     kello on 16:32 ---Mihin sitä Herra X:n nimikirjoitusnäytet tä kauppakirjassa mukamas tarvitaan jos on jo sopimus liikkeen ja Herra X:n välillä auton välittämisestä = tällöin se liikkeen edustajan nimmari tuossa paperissa on ihan yhtä pätevä.

--- Lainaus päättyy ---
Varmaan noinkin....

Miten on, antaisitko jollekin jobbarille täyden valtakirjan myydä autosi?

Itse annoin autoliikkeen tehdä myynnin ja itse kävin allekirjoittamassa kauppakirjan liikkeen avustuksella. Ostajaa en nähnyt missään vaiheessa. Ostaja oli ostanut osamaksulla autoni. Liike lainoitti hänelle kaupan. Minun kontolleni jäi ostaa vaihdossa tullut halpa auto. Sillä ostaja maksoi omarahoitusosuutens a.
Kaikki oli tyytyväisiä. Minulle kelpasi vaihturi, koska siinä oli vetokoukku ja tuore leima. Muuta arvoa sillä ei juuri ollut, vaikka se kestikin vielä yli 100 tuhatta kilometriä ilman suurempaa remppaa.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 30.12.2018     kello on 20:27 ---Itse annoin autoliikkeen tehdä myynnin ja itse kävin allekirjoittamassa kauppakirjan liikkeen avustuksella. Ostajaa en nähnyt missään vaiheessa. Ostaja oli ostanut osamaksulla autoni. Liike lainoitti hänelle kaupan.

--- Lainaus päättyy ---

Tuosta ei ainakaan voi sanoa, jotta sinä myit suoraan ostajale.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 30.12.2018     kello on 20:27 ---Miten on, antaisitko jollekin jobbarille täyden valtakirjan myydä autosi?

--- Lainaus päättyy ---

Ehkä joskus, jossain elämäntilanteessa tuokin voisi olla yksi vaihtoehto, mutta tällä hetkellä näkyvässä tulevaisuudessa aika kaukaiselta ajatukselta kyllä tuntuisi. Ehkä jos jostain syystä auto pitäisi realisoida ilman vaihtaria voisi tuollaistakin autoliikkeen palvelua kenties kokeilla, kun ensin olen turhaan yrittänyt ko. autoa myydä itse 8)

MCL:
Varmaankin menettely vaikuttaa sovellettavaan lakiin: jo ilmoittelusta saakka tehdään selväksi että myyjänä yksityishenkilö ja kuluttajasuojalakia ei sovelleta, asia selkeästi mainittu kauppakirjassa ja maksu menee suoraan omistajan tilille.
Toinen ääripää: ilmoittajana liike, myyjänä liike ja vain kauppasopimuksen myyjäkohdassa jonkun muun tahon ( entisen omistajan ) tiedot ja myyjäliike allekirjoittaa ( valtuutettuna ) kauppakirjan ja kauppasumma tilitetään liikkeelle.

Voipi olla käräjillä ihan eri suhtautuminen kuluttajasuojalain velvoittavuuteen. :D

PS jälkimmäisessä tapauksessa ei lopputuloksen kannalta paljon väliä, mikäli myyntihenkilö tokaisee pihalta lähtiessä, että kyllähän sä ymmärrät että koska ostit suoraan entiseltä käyttäjältä, niin ei ole edes perävalotakuuta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View