Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Mitä mieltä Kabe vaunuista/autoista?
Vesseli:
En voi suositella. Minulla on ollut kolme KABE-autoa, ensimmäinen, ainoa ja viimeinen. Kolme vuotta jaksoin sen kanssa kiukutella, mutta piti laittaa kiertoon. Pohjoisen oloihin tehdyssä kulkimessa jäätyivät vesiletkut. Autossa oli jatkuvasti erilaisia sähköongelmia, ei uskaltanut jäädä puskaparkkiin, kun ei tiennyt, lähteekö aamulla käyntiin vai ei.
ajuri:
--- Lainaus käyttäjältä: Vesseli - 15.12.2018 kello on 00:23 ---En voi suositella. Minulla on ollut kolme KABE-autoa, ensimmäinen, ainoa ja viimeinen. Kolme vuotta jaksoin sen kanssa kiukutella, mutta piti laittaa kiertoon. Pohjoisen oloihin tehdyssä kulkimessa jäätyivät vesiletkut. Autossa oli jatkuvasti erilaisia sähköongelmia, ei uskaltanut jäädä puskaparkkiin, kun ei tiennyt, lähteekö aamulla käyntiin vai ei.
--- Lainaus päättyy ---
Mun mielestä oli auto sitten Kabe, Elliot, Byrstner, Lmc, Knaus, Hymer Sunlight yms. ei vaikuta tämänpäivän autoissa hinta, joka merkiltä tulee aivan mitä sattuu. Joskus saat auton joka toimii kaikinpuolin ja on edullinenkin, kun taas ajattelet, että laitetaampa nyt hyvä ja kallis kulkine, niin saatat saada kunttperkaa ja vaivoja roppakaupalla.
Jotenkin on vaan menty huolellisuudessa ja tekemisessä alaspäin, kuin lehmän häntä. Huom. tämä vain oma mielipiteeni tämäpäivän tekemisestä, joka pätee lähes kaikessa mielestäni. Thumbd
MatsOnni:
^^
^
Kahdesta edellisestä kommentista pitkälti samaa mieltä.
Jaksa enää edes muistella, mitä kaikkea vikaa uutena ostetussa -12 mallisessa Kaben autossa oli, mutta korjaamolla se vietti aikaa yhtä paljon kuin liikenteessä (pikkasen liioiteltuna). Jaksoin vähän pitempään kuin Vesseli, vajaan neljä vuotta. Ei enää ikinä sitä merkkiä.
Edit: korjaan, Kabe olikin vm -08, välissä yksi Detsku ennen nykyistä, toistaiseksi viimeistä.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Vesseli - 15.12.2018 kello on 00:23 ---En voi suositella. Autossa oli jatkuvasti erilaisia sähköongelmia, ei uskaltanut jäädä puskaparkkiin, kun ei tiennyt, lähteekö aamulla käyntiin vai ei.
--- Lainaus päättyy ---
Hiukan taisi mennä ohi?
Harvemmin auton käyntiinlähtö riippuu päällä olevan kopan merkistä!
Meillä on talvikelejä varten Weba.
Sillä on saanut moottorin käyntilämpöiseksi vielä reilun 40 pakkasessa, eikä ole tarvinnut rääkätä starttia.
Olo tosin on hetken kun kivenmurskaimessa, ennenkun kumityynyt lämpeää! :o
ohcejohka:
Minulla ollu vanhempia Kabeja. Vaunu 2000 ja auto 2004. Aivan huippuhyviä kumpikin. Nykyinen on erimerkkinen ja kohtuu uusi. Sitä on kyllä pitänyt laitella jo enempi kuin Kabeja yhteensä.
Sitä olen monesti ihmetelly kun pannu käy huomattavasti useammin kuin Kabessa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta