Kirjoittaja
Aihe: Käykäähän allekirjoittamassa (Luettu 44251 kertaa)
« Vastaus #106 : 29.12.2018 kello on 11:17 »
No onhan meidänkin pihassa yleensä roskia naapurin raketeista, ei niitä silti pidä kieltää. Voishan tuo siivota jälkensä tai ampua toiseen suuntaan mutta menköön. Ruutia on kaapissa, mutta ei tuota mustaa ruutia kuten raketeissa vaan panosten lataukseen sopivaa.
Kaapissa on kyllä mustaa ruutiakin (mustaruutipyssyissä käytettävää) ...joten sillä voi jatkaa paukuttelua sitten jos/kun raketit kielletään....tai sitten hakea ammatti ilotulittajan lupa. Joskus kauan sitten kemianlabroissa tuota mustaa ruutia tehtiin itsekin...kyllä sekin poksahti. 
« Vastaus #107 : 29.12.2018 kello on 18:58 »
5kk porokoiranketale oli tänään paukkutestissä - ihan sattumalta. Lopettivat haavoittuneen hirven tieltä noin 300m päässä hakkuuaukeella. Hirviporukan kanssa tiellä asiasta kyllä oli ennakkoon puhetta.. koira ei reagoinut moiseen mitenkää.
« Vastaus #108 : 29.12.2018 kello on 21:13 »
Ei tule menemään läpi. Ostin silti tulevalle ja ihan vaan varmuudeksi parille sitä seuraavallekin vuodenvaihteelle 
« Vastaus #109 : 29.12.2018 kello on 21:18 »
Niinpä keräsi aktiivimallin roskapönttöön työntävä aloite ennätysäänimärän, paskapäät ei oo "eduskunnassa" asiasta edes hiiskuneet. ittu kun vituttaa ja anteeksi mutta aihe repii pääni kyllä aika helpolla hajalle.
« Vastaus #110 : 29.12.2018 kello on 23:04 »
Siinähän se on salakuljettajille bisnes idea. Vievät raketteja Ruotsiin ja tuovat nuuskaa tullessaan.Varsinai sta me-pa rahtia 
« Vastaus #111 : 30.12.2018 kello on 04:35 »
Tukekaapa vaan Kiinaa ostamalla raketteja. Suomessahan niitä ei ole tehty vuosikausiin. Äkkiä vaikea keksiä huonompaa tapaa rahojansa käyttää. Itse en vieläkään koe tylsistyneeni aikuiseksi, mutta noiden paukuttelu ei jaksa kiinnostaa yhtään. Aseet ja ammuntaharrastus on aivan toinen asia.
« Vastaus #112 : 30.12.2018 kello on 07:41 »
Itse en vieläkään koe tylsistyneeni aikuiseksi, mutta noiden paukuttelu ei jaksa kiinnostaa yhtään.
sama. silloin noi oli kivoja,kun niitä ei olisi saanut käyttää...eli lapsena. no silloin sallittiin vielä kunnon pommitkin. Silloin ammuttiin laillisesti vielä aamu viiden aikaan vanhan liiton thunder kingejä ia tykinjysäyksiä kerrostalojen välissä, niin että ikkunat helisi, eikä ollut enää missään yhtään ehjää postilaatikkoa tai puhelinkioskia. Tunnelma oli kuin sodassa, ruuti haisi ja pauke kävi. Eikä mitään värikkäitä kusisuihkuja. Jos haluatte katsella väri-ilmiöitä, niin menkää discoon. itse olen silloin ekana vuonna vielä jotain ostanut, kun se pommikielto tuli. Se oli sitten jo niin tylsää, että nyt ollaan se reilu 20v oltu ilman mitään sähikäisiä. Vai onko se niin, että ne jotka rakettien kanssa vielä jaksaa aikuisenakin leikkiä, on siitä jäänyt lapsena paitsi? kun katselee noita rakettien ja patojen hintoja niin en kyllä mitenkään käsitä, miten joku näkee räjäyttelyn ja roskaamisen sen arvoiseksi. Joskus ne oli sentään halpojakin. mutta maailma muuttuu, onneksi.
« Vastaus #113 : 30.12.2018 kello on 08:24 »
Juuri Aamulehdestä luin, että ehdotus etenee eduskuntaan. Kannatuksia oli reilusti 50000kpl.
Norjassakin kuulemma ollut jo 9v vastaava kielto voimassa.
« Vastaus #114 : 30.12.2018 kello on 08:27 »
Lainaus:Vai onko se niin, että ne jotka rakettien kanssa vielä jaksaa aikuisenakin leikkiä, on siitä jäänyt lapsena paitsi?
Olen täysin samaa mieltä. Eikö Kiinan rääsää oo tarpeeksi täällä ilman rakettejakin?
« Vastaus #115 : 30.12.2018 kello on 09:10 »
sama. silloin noi oli kivoja,kun niitä ei olisi saanut käyttää...eli lapsena. no silloin sallittiin vielä kunnon pommitkin. Silloin ammuttiin laillisesti vielä aamu viiden aikaan vanhan liiton thunder kingejä ia tykinjysäyksiä kerrostalojen välissä, niin että ikkunat helisi, eikä ollut enää missään yhtään ehjää postilaatikkoa tai puhelinkioskia. Tunnelma oli kuin sodassa, ruuti haisi ja pauke kävi. Eikä mitään värikkäitä kusisuihkuja. Jos haluatte katsella väri-ilmiöitä, niin menkää discoon.
itse olen silloin ekana vuonna vielä jotain ostanut, kun se pommikielto tuli. Se oli sitten jo niin tylsää, että nyt ollaan se reilu 20v oltu ilman mitään sähikäisiä.
Vai onko se niin, että ne jotka rakettien kanssa vielä jaksaa aikuisenakin leikkiä, on siitä jäänyt lapsena paitsi?
kun katselee noita rakettien ja patojen hintoja niin en kyllä mitenkään käsitä, miten joku näkee räjäyttelyn ja roskaamisen sen arvoiseksi. Joskus ne oli sentään halpojakin. mutta maailma muuttuu, onneksi.
Eli silloin kun itseä ne kiinnosti ja tunnelma oli kuin sodassa, ne oli ihan ok. Mutta nyt, kun itseä ei kiinnosta niin ne pitää kieltää?
« Vastaus #116 : 30.12.2018 kello on 09:21 »
Eli silloin kun itseä ne kiinnosti ja tunnelma oli kuin sodassa, ne oli ihan ok. Mutta nyt, kun itseä ei kiinnosta niin ne pitää kieltää?
niin, minähän kirjoitin, lapsena. Silloinhan ollaan muutenkin tyhmiä.
« Vastaus #117 : 30.12.2018 kello on 09:23 »
ei, koska oli puhe ongelmista ja onnettomuuksista joita aiheituu raketeista. Ei niiden turvallisesta ja vastuullisesta käytöstä, eihän tuo kansalaisaloitekaan täyskieltoa hae.
Eiköhän ne jossain kohtaa kielletä, ja käy samoin kuin sisätiloissa röökäämiselle, jopa ne jotka alkuvaiheessa oli kieltoa vastaan, ovat muutaman vuoden päästä sitä mieltä että oli hyvä päätös - ja jopa ihmetellään että miten ennenaikaan oltiinkin niin dorkia.
Eiköhän suurin osa onnettomuuksista aiheudu juuri siitä vastuuttomasta ohjeiden vastaisesta käytöstä. Itse en näe muutosta todennäköisenä. Toki nuo pienhiukkastilastot mitä täällä on esitetty varmasti kaipaavat tarkastelua ja mahdollisesti puuttumista jos tuo todella on merkittävä. Tämä varmaan tarkoittaisi jonkinasteista byrokratian lisääntymistä ja tarkempaa kontrollia minkälaisia paukkuja saa myydä.
« Vastaus #118 : 30.12.2018 kello on 09:54 »
Eli silloin kun itseä ne kiinnosti ja tunnelma oli kuin sodassa, ne oli ihan ok. Mutta nyt, kun itseä ei kiinnosta niin ne pitää kieltää?
Kysehän on ongelmista, kiinnostuksesta. Ihan sama kun se, että joku sanoo 'harrastukseksi' sitä, joka aiheuttaa häiriötä ja ongelmia muille.
« Vastaus #119 : 30.12.2018 kello on 11:35 »
Juu niinhän se nykyään menee että jos joku asia ei syystä tai toisesta itseä kiinnosta tai se joko v*tuttaa tai pelottaa niin heti ollaan vaatimassa sen kieltämistä. Urpot.
|