Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Hupiakku tyhjenee!
kimi:
Ja mittaa hupiakun jännite kun auto on verkkovirrassa. Eikö tämä tyhjentynyt myös ollessaan 230 verkossa
SeaSharky:
Jos ei omista virtamittaria, niin irroita akun jompi kumpi napa ja laita joku pieni 12v polttimo väliin niin näkee jo jotain, tuollainen pitkulainen muutaman watin polttimo hehkuu jo melko pienelläkin virralla, jos hehkuu kirkkaasti, menee virtaa sitten enämpi :)
"Masi":
Olisiko latauksen maajohto löysällä, jos tulos on aina heikko, sekä verkkovirralla että auton laturilla.
Kun ajelee menemään, niin silloin tällöin latailee kun kosketus kaapelissa paranee tärinän ansiosta.
Ossi66:
Eihän tässä ollut latauksessa vikaa, vaan akku tyhjenee parissa viikossa seisonnan aikana, vaikka 12V pääkytkin käännetty OFF - ilmeisesti ilman verkkovirtaa.
Minä veikkaan radion kanavamuistia, jos kanavat ei häviä.
Piipittääkö kaasuhälyytin, kun kytkee 12V takaisin? Jos ei, se ei mene pääkytkimen kautta ja varmistaa sen että akku on ihan tyhjä kahdessa viikossa.
"Masi":
Ei akku tyhjene jos se on täysi parissa viikossa radion muistilla.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta