Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Soliferiin lämminvesivaraaja
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: knoj - 2.10.2019 kello on 20:02 ---Omassa sähköpatruunan syöttö on kytketty abikoilla, niitä käytetään ainoastaan pienjännitteelle, ei verkkovirralle.
--- Lainaus päättyy ---
Mitä tuolla tarkoitat? Kyllä abikoja käytetään myös verkkojännitteessä, mutta ne ei ole mitään huoltoasema abikoja. Patruunan ulkopuolella olevat abikot on 12 voltille.
Hannu P:
Se on patruunan ohjausjännite eli 12v kaapeli, tokihan senkään ei ole hyvä hangata johonkin terävään. Meillä on oikeanpuolen piuhat miten sattuu, kun vaunulle on joskus tapahtunut jotain ja joku on sen korjannut.
knoj:
OK. Annetaan anteeksi Soliferille. Näköjään muissakin vaunuissa on samanlaisia hässäköitä. Entäs jos autojen sähköasnnukset olisiva toteutettu samalla lailla, kuinka moni ostaisi auton?
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: knoj - 3.10.2019 kello on 08:24 ---OK. Annetaan anteeksi Soliferille. Näköjään muissakin vaunuissa on samanlaisia hässäköitä. Entäs jos autojen sähköasnnukset olisiva toteutettu samalla lailla, kuinka moni ostaisi auton?
--- Lainaus päättyy ---
Tollainen naimaiän ylittänyt kuljin on kyllä kaikkea muuta kuin tehtaan jäljiltä johdoiltaankin.
Noita sähköpatruunoitakin on asenneltu jälkikäteen.
knoj:
Nyt on lämminvesivaraaja asennettu. Veljen vaunusta otettu kuva kertoi, että patteriverkoston letkun koko on 16mm, joten ostin senkokoinen T-haara. Todellisuudessa letkun koko on 19mm, joten 16mm:n T-haara supisti kierron niin, että kierto tapahtui ainoastaan lämminvesivaraajaan . Vaihdoin 19mm:ksi ja nyt kiertää niin kuin pitää. Oma työ oli myös saada ilma pois systeemistä. Nostin vaunun etupää niin korkealle kuin pystyin ja pikku hiljaa tuli ilma pois.
Ilmeni myös että lämmitin lähti hyvin käyntiin kylmänä kunnes sammui kun lämpötila oli saavutettu, eikä lähtenyt enää sen jälkeen käyntiin. Kun vaunu on kytketty verkkon toimii kaikki OK. En ole vielä tutkinut onko akku huono vai mistä kiikastaa. Jännite on kuitenkin liian matala hehkulle kun käyttää vain akkua, joten viittaa siihen, että akku ei ole paras mahdollinen.
Vanhojen kanssa kun värkkää, niin aina on korjattavaa tai parannettavaa.
JK
Paljonko hehku ottaa virtaa? Tilasin jännitten muuntimen (4,5-12V sisään ja 2,5V ulos), mutta huomasin että se kestää vain 800mA. Niitä tulee 3 kpl, joten ehkä kytken ne rinnan? (hinta vähän yli 2 euroa yhteensä kotiin tuotuna, ei ole katastrooffi vaikkei toimisikaan, tämä olisi ensiapu)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta