Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Leikattu indeksi
Rauzi:
Toisella kvartaalilla tänävuonna oli eläkevakuutusyhtiöi tten sijoitusten arvo jo yli 200 miljardia.
Totta että maksettujen eläkemaksujen arvo ei kata maksettuja eläkkeitä. Sijoitustuotot kylläkin. Kirkkaasti.
Ihan vaan suhteuttaakseni tätä summaa, suomen valtionvelka on reilu 100 miljardia.
Onkin siis lapsellista puhua siitä että kuka maksaa kenenkin eläkkeet, Menneet vai tulevat polvet.
Maksetut eläkemaksut ei kata maksettuja eläkkeitä, se on tosiasia. Kun lyhyesti ajattelee. Tänävuonna näin. Ei mitään merkitystä. Eläkevakuutusyhtiöi tten sijoitukset on kovaa tasoa, ja sijoitettava potti on valtava. Tuotot kattaa komeesti erotuksen.
Eläkevakuutusyhtiöt on valtio valtion sisällä. Sijoituspotillaan tekevät tuloksensa joka tapauksessa. Vaikkei maksetut eläkemaksut katakkaan maksettuja eläkkeitä niin tulosta tulee. Ja pitääkin tulla. Näin hyvä.
Aprikoos, työsyhteesi on maksanut työnantajan ja sinun kauttasi eläkemaksuja pitkään, noita maksuja on sijoitettu pitkään. Ei se ole mikään säästötili johon maksusi tallennetaan, se on potti jota sijoitetaan. Siksi on tyhjänpäiväistä laskea sitä että maksu suhteessa kuluihin.
ktako:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 3.10.2018 kello on 10:03 ---Millähän sitten on väliä, jos ei sillä, tuliko elämä elettyä. Omaisuuden keräämiselläkö?
En usko, että Suomessa jää kuoleva vaille hoitoa jatkossakaan. Ei tarvitse sitä varten sukanvarteen säästää arkkurahoja enempää.
--- Lainaus päättyy ---
--- Off-Topic: ---Enpä olis aivan tuosta varma. Ei ehkä jää, mutta laadussa on eroa. Eläkkeet ovat pienet ja hoito on kallista jo nyt. Rahalla saa palvelua. palveluun sijoitettu raha on suorassa suhteessa siihen, kauanko joudut makaamaan tavarat vaipoissa.
Catiska:
--- Lainaus käyttäjältä: Rauzi - 3.10.2018 kello on 14:11 ---Totta että maksettujen eläkemaksujen arvo ei kata maksettuja eläkkeitä. Sijoitustuotot kylläkin. Kirkkaasti.
--- Lainaus päättyy ---
Perustuen minkälaiseen laskelmaan?
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Catiska - 3.10.2018 kello on 12:58 ---Nykysysteemissä nuo kulut palveluista ei jakaudu tasaisesti vaan pieni osa maksaa puolet koko systeemin kuluista. Jos saisi valita niin veikkaisinpa että itku tulisi monelta joka järjestelmään jäisi. Maksuosuus kasvaisi älyttömästi kun eniten maksava kymmenys siirtyisi hankkimaan itse palvelunsa. Silloin loput 90% joutuisi maksamaan omat palvelunsa itse, eli maksamaan keskimäärin kaksinkertaisen määrän kuin nyt.
--- Lainaus päättyy ---
No mutta eikös se ole hyvä että korkein desili kustantaa leijonan osan kansan kuluista kun kerran heillä on siihen varaa. Siltä otetaan kellä eniten on, vai kuinka. Ja silti vielä kaikkien noiden vähennysten jälkeenkin sillä korkeimmalla desilillä on nettotuloa moninkertaisesti enempi kuin mitä kansalla keskimäärin edes bruttona, joten mistään henkihieveriin niistämisestä tässä ei siis kuitenkaan ole kyse 8)
Rauzi:
--- Lainaus käyttäjältä: Catiska - 3.10.2018 kello on 14:51 ---Perustuen minkälaiseen laskelmaan?
--- Lainaus päättyy ---
KVG !
Tänävuonna kahden ensimmäisen kvartaalin eläkemaksut ei ole kattaneet maksettuja eläkkeitä. Eikä tarttekkaan. Tuo 200 miljardin sijoituspotti on tuottanut enemmän.
Kuvitelma siitä, että maksetaan eläkemaksuja, ja siitä maksetaan eläkkeet, on vähintään lapsellista realiteettien väheksymistä.
Kuvitelma siitä että maksetuilla eläkevakuutusmaksui lla maksettaisiin eläkkeet, sehän on ihan naurettava ajatus. Eihän se niin mene.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta