Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Mahdollinen uusi karavaanari kaipaa neuvoa pienen vaunun valintaan, >10000€?
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: Pekka - 11.08.2011 kello on 14:17 ---Uudempi on parempi kuin vanha.
--- Lainaus päättyy ---
Ei totta. Talvikäyttöön mieluummin kymmenvuotias Solifer kuin muutaman vuoden ikäinen liki eristämätön ja muovinen halpavaunu. Aktiivikäyttäjälle riittää saksalainen laatuvaunu, joita tämän fooruminkin porukalla on monilla. Vuosimalli koon, varustuksen ja lompsan mukaan.
Minusta ykkösasia on varoa huonoa laatua, josta joutuu myöhemminkin luopumaan ratkaisevasti pienemmällä rahalla.
On muuten tosi kallista varustella vaunua tai autoa, mullakin maksaa 400 kaasun ulosotto Crameria varten, kun sitä ei vakioltaan ollut ja olen siihen tottunut.
-------:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 11.08.2011 kello on 13:56 ---Tuo jälkimmäinen olisi varmaan sopiva. Siinä toinen vuode lapselle. Samoin kuin siinä aiemmin linkittämässäni vanhemmassa, isommassa ja halvemmassa
--- Lainaus päättyy ---
http://www.nettikaravaani.com/solifer/s5/1333604
Siis tässä saa takana pöydän sängyksi ja nuo kaapit molemmin puolin takaa myöskin sängyksi/kaapiksi. Ehdottomasti kannattaa luukku asentaa pari sängyn alle, jotta pääsee tavaroihin käsiksi ulkoa.
Lattia- ja mökinlämmitys toimii nesteellä, joka lämpiää kaasulla, taikka sähköllä. Samalla kun hyttiä lämmittää, niin lämpiää lämminvesi varaaja. Veden pystyy myöskin erikseen lämmittäämään kun tietyn hanan sulkee. Kaikissa ei ole sulkuja laitettu lattialämmitykselle, jos on sulut ne löytyy oikeasta edestä. Myöskin patteri/lattian pääsulku, jolla ainoastaan kuumavesi lämmitetään.
-------:
--- Lainaus käyttäjältä: 99672 - 11.08.2011 kello on 14:31 ---Siis pelkän lattialämmön saa pois, niin että patterit vielä lämpiävät?
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä jossain malleissa, kuten ylempänä vastasin.. ;)
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Viemäs - 11.08.2011 kello on 14:36 ---Kyllä jossain malleissa, kuten ylempänä vastasin.. ;)
--- Lainaus päättyy ---
Hyvä tietää, jos tässä jossain vaiheessa alkaa vaunun vaihtoon niin osaa sitten tutkia että nuo sulut löytyvät ja lattialämmityksen saa pois päältä :)
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 11.08.2011 kello on 14:32 ---On muuten tosi kallista varustella vaunua tai autoa, mullakin maksaa 400 kaasun ulosotto Crameria varten, kun sitä ei vakioltaan ollut ja olen siihen tottunut.
--- Lainaus päättyy ---
Näppäränä poikana, asenna itse kaasuputki, sekä rasia kulkimen kylkeen. Sitten kaasuasentaja tekee kytkennät. :D
Edit: lainaus korjattu, admin
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta