Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Mahdollinen uusi karavaanari kaipaa neuvoa pienen vaunun valintaan, >10000€?
Yrjö:
Nuo ammattimiehet tekee pieniä luukuja ehjiin seiniin, niin miksei pyörän ja miehen mentävääkin. Sitten vielä kevyt väliseinä, on hyvä olla tukenakin.
99:
--- Lainaus käyttäjältä: MarkoA - 10.05.2013 kello on 13:32 ---Yksi vaihtoehto, kyllä. Tuppaavat vain olemaan niin ahtaita nuo sisäänkäynnit, että pyörän roudailu läpi "tuvan" saattaapi olla aika kinkkistä.
--- Lainaus päättyy ---
Niin no, sisäänkäynnistä olisi noin 50cm sinne sijoituspaikkaan. Joten se ei sinänsä olisi mitään "tuvan läpi roudaamista".
Ja pyörän kokoa ajattelin lähinnä vertaamalla omaani, joka on wanha Cannondale Killer 900, paino n.10.8kg.
Ps. eikös tuo ole matkapyörä, eikä ratapeli? (ei sinänsä, komea peli Thumb)
K.E.V:
Mites joku sellainen ratkaisu kuin ainakin vanhoissa Solifereissa jne. Ovi kun on takana niin oven vasemmalle puolen jää takapäähän alasänky + mahdollinen yläsänky. Nuo poistamalla jäisi parin pyörän tila johon ei tarvitse sen enempää työntää vaunun läpi. Pelkästään nostaa sisälle. Etupäässä istuinryhmä mihin saa sängyn. Vaunun ei tarvitse olla Solifer , vaan sen tyyppinen pohjaratkaisu.
Esim >
MarkoA:
Hyviä ideoita täällä heitelty ilmoille. Kiitos!
Nyt ollaan huomenna menossa JP Caravanille kun niillä on jotkut spesiaalipäivät...
Pari kiinnostavaa, jos budjettia venytettäis. Ei ole pyörälle tiloja mutta...
http://www.netticaravan.fi/kauppiaat/JP-Caravan+Oy/647/1/70746/0
http://www.netticaravan.fi/kauppiaat/JP-Caravan+Oy/647/1/70973/0
Dethleffsissä puolustais Alde sekä vain yksi omistaja. Adria miellyttäisi silmää paremmin kuvissa ainakin.
Tuossa on yksityisellä sellainen johon sais pyörälle tilan pikku askartelulla. Ja ei olis kovin kaukanakaan.
http://myydaanasuntovaunu.blogspot.fi/
Jos viitsitte näihin kommentoida niin olisin kiitollinen! Eli budjettia koetetaan ehkä hieman venyttää ja hankkia tuollainen about ~2005 mallia tai sinnepäin.
Kiitti! :D
--- Lainaus ---Ps. eikös tuo ole matkapyörä, eikä ratapeli?
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä, kuten jo pullotelineiden määrästä voi päätellä. Triathloniin pääasiassa ja hieman riisutumpana tempo, eli aika-ajoihin.
Haapaniemen Paroni:
Osta Polar ;) :D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta