Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Millainen olisi sinun unelmavaunu?

<< < (8/10) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 16.08.2018     kello on 14:58 ---Saakohan tuollaisen rekisteröityä 750kg + 20kg?

--- Lainaus päättyy ---

Tuliko nyt mieleen nämä 750+75kg jarruttomat peräkärryt?

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 16.08.2018     kello on 15:28 ---Miksi ei, kaikille se unelma ei ole koko.....

--- Lainaus päättyy ---

olenko väittänyt muuta?


sanoin,että moverit on keksitty. saa niitä pieninkin vaunuihin.
Jos puhutaan unelmista -ilman rahallisia rajoituksia ,niin aika harvalla ihmisellä se kai kulminoituu unelmoimiseen asuntovaunun työntämiseen ylämäkeen peräsuoli ulkona.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 16.08.2018     kello on 14:58 ---
Saakohan tuollaisen rekisteröityä 750kg + 20kg?

--- Lainaus päättyy ---

Miksi? Sittenhän se ei enää ole katsastusvapaa.
Kokonaispaino mitataan akselin alta ja saa olla max 750kg. Aisapaino on erikseen.

MRi:
Aika lähelle unelmaa on tuo nykyinen, nykyiseen käyttötarkoitukseen eli reissaamiseen kesällä 2 + 2 kombolla.



Tilaa on riittävästi, ei liikaa muttei myöskään liian vähän. Juuri pienempään tuota ei saa mahtumaan. 

Pedit on eri päissä ja kerrossängytkin kohtuukokoiset (210x80 cm).

Kantavuutta on riittävästi (kokonaispaino 2000 kg, kantavuutta 552 kg). Ja samalla tuli riittävä maavarakin.

Varusteista mustit löytyy eli iso jääkaappi, lattialämmitys, ilmastointi ja mover. Ja Saksasta oston jälkeen Suomessa on nyt lisätty TV-varustelut, telttapistorasia ja keskuspölynimuri.

Oleellinen vaatimus unelmavaunuun on kestävyys. Sen aika näyttää tuon Fendtin kanssa.


--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 16.08.2018     kello on 09:25 ---yks tärkeä ominaisuus itselle olisi se, että vaunu olisi kestävä (vaikka tuokin painoa), jos ajaa muutakin kuin pikitietä ja leirityy muuaallekin kuin asfalttikentille niin sais olla sellainen, että jokaisesta oksan raapuisasta mene kylki ruvelle.

--- Lainaus päättyy ---

Tuohon liittyen on tullut pohdittua sileäpelti vs kuulavasaroitu.

Sileä näyttää modernilta ja tyylikkäältä. Sileä on varmasti helpompi pitää puhtaana ja etenkin vahata.
Kuulavasaroitu on kestävämpi ja ei ota niin herkästi itseensä?

Vanhempien vuoden vanhassa sileäpeltisessä Kabessa on jo toisessa kyljessä jonkun risun tekemä pitkittäisviiru jota ei saa fiksattua vahallakaan. Ja sileän pellin tyylikkyyttä himmentää, jos pelti ei ole piikkisuora vaan loimottaa aalloilla ja pysty-/vaakarunkojen paikat osaa arvata aaltoilun mukaan.

Hyvä ketju mistä näkee että vaunuissakin unelmat ovat erilaisia riippuen käyttäjästä ja käytöstä  Thumb

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 16.08.2018     kello on 17:12 ---olenko väittänyt muuta?


sanoin,että moverit on keksitty. saa niitä pieninkin vaunuihin.
Jos puhutaan unelmista -ilman rahallisia rajoituksia ,niin aika harvalla ihmisellä se kai kulminoituu unelmoimiseen asuntovaunun työntämiseen ylämäkeen peräsuoli ulkona.

--- Lainaus päättyy ---
Tuommoiset pikkukopit yleensä kääntyy ohjauspyörällä ja vaihteella ;)
Olen jonkinverran kulkenut enkä hirveästi ole mooveria kaivannut

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View