Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset
Maailman nopein halkomakone timco 10t
Ruuteri:
Paras viritys minkä ite olen nähnyt, oli pyörivä kirves sirkkelin akselilla... Ei onnex puuvarrella...
megaman:
Tässä myös turvallinen kampe:
https://www.youtube.com/watch?v=o7W79-CkGN4
Eipä kato syökö puuta vai luuta. Siinä pölliä painetaan reilusti omalla painolla terää vasten. Hihat ja takinliepeet nyrkeistä nyt puhumattakaan. Se oli ennen vanhaan enempi sääntö kuin poikkeus, että sormia uupui noiden kanssa työskenteleviltä.
Ja hyvä siinä on juovuspäissään kompuroida noiden pyörien ja hihnojen ympärillä... ;D
jus66si:
Toi pärehöylä moottoreineen on kyllä hieno. Ei tarvi miettiä, mistä musiikkimiehet on rytmiä keksineet.
Team Ahma:
Jos joku haluaa luopua tuollaisesta hengenvaarallisesta Timco- pikahalkojasta niin voin lunastaa pois mikäli hinta on kohtuullinen.
Humppeli 1:
Puun pilkkominen on ollut aina vaarallista tohellolle,eiköhän esim.kirveellä ole sormia polvilumpiota hajonnut huomatvasti enemmän kuin kyseisellä koneella.
Niin ja sirkelin terällä mennyt muutama käsi poikki
https://m.youtube.com/watch?v=xpQaqZrttFo
Aika näppärää ^-^
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta