Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Autosi kulutus?

<< < (11/13) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 14.08.2018     kello on 10:38 ---Voise silti vaikuttaa hieman välijäähdyttäjän toiminnan kautta.

Mutta lienevät aika pieniä eroja.

--- Lainaus päättyy ---

Ja välijäähdytin vastustaa ilmanvirtausta, jolloin syntyy tehohävikkiä.
Yhtäkaikki, täysin marginaalissa nuo erot tavallisessa turboautossa, verrattuna turbottomaan.

Karabiilisti:
sen tiedän tuoreesta kokemuksesta että vuotava turbon letku lisää kulutusta vallan hirveesti!  :o

Jarkko E.:
7,2tn painoa, jatkuva neliveto, maastopyörät, kulutus 24l satasella. Onneksi tänä kesänä tankkaillaan 0,5€ litrahinnalla  Thumb

Vesseli:
Olematon. Tankkasin rouvan kauppakassin, minkä jälkeen mittari näytti RANGE 777 km. Kun ajoin kotiin n. 100 km, RANGE oli 785 km.

Alan:
10,9-11,9 litraa ajotietokoneen mukaan (jos en väärin muista, autobahnilla on voinut mennä enemmänkin, kun keskinopeus yli 120 km/h), yleensä hiukan yli 11 litraa. Alkovin hinta lienee se 1-1,5 litraa.

Enpä ole tankkauksia ylös kirjannut enkä todellisia kulutuksia laskenut. Persetuntumalta luulisin sen olevan hyvinkin oikeansuuntainen.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View