Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Tunnustatko? (Helteitä paenneiden kattoluukkujen bongailua)
jus66si:
Oisko nykyluukut hepposempaa tekoa kuin wanhat? Mä ainakin heurekassa käydessä pidin kaikki luukut auki, eikä mihkään lentäny. Etummainen ja takimmainen oli "spoileriasennossa" ja se iso veiviluukku raollaan n 20 mm. Noita pikkuluukkuja kun sulkee niin on havainnut että niissä on jäykät jouset pidikkeissä. Luukut on pakkotuulettuvat. Eli imuroida saa koivunsiementä joka sieltä verkkojen läpi varisee. Tän äkösiä on ne pikkuluukut.
VVVVVV
https://www.caravantarvikkeet.net/kattoluukku-40x40-harmaa.html
iso-juuso:
Tämän kesän lomareissulla on ollut usealla osuudella miniheki auki, siinä asennossa johon sen voi lukita, ihan tarkoituksella. Vielä ovat, reissun päätteeksi, tallella.
Hiekkatiellä ajaessahan pöly nousee sisään vaunun pohjan ilmanotoista, ja pölyä nousee havaintojeni mukaan enemmän jos kattoluukku on auki ja imu päällä.
Raksaus:
Aiheeseen liittyen tänään tuli, kun kierrettiin Vehoniemen automusron kautta, vastaan asubtoauto, jossa oli kuljettajanpuoleisr lta kyljeltä ikkuna 45 asteen kulmassa. Toivottavasti ei kapeammalla tiellä tule isompia autoja vastaan tai yritä kapeammasta raosta, josta normaalisti mahtuu..
Teukka-74:
Viime kesänä edessä lähti m.auto Tuurissa ja 80km/h ku saavutettiin niin lasi lähti kuin ohjus. Oli sivulasi auki. Ehkä eri asia kuin
Kattoluukku joka ottaa tuulen eri asennossa vastaan.
smy:
--- Lainaus käyttäjältä: Raksaus - 29.07.2018 kello on 18:14 ---Aiheeseen liittyen tänään tuli, kun kierrettiin Vehoniemen automusron kautta, vastaan asubtoauto, jossa oli kuljettajanpuoleisr lta kyljeltä ikkuna 45 asteen kulmassa. Toivottavasti ei kapeammalla tiellä tule isompia autoja vastaan tai yritä kapeammasta raosta, josta normaalisti mahtuu..
--- Lainaus päättyy ---
Noita on tänä kesänä näkynyt enemmäkin. Kaikissa mitkä huomannut vuokraamon logo/teksti.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta