Tekniikkakeskustelut > Valaistus

Vanhoilla vehkeillä valoa illanistujaisiin

<< < (169/243) > >>

tucson:
Näitä on mukava lukea, päivän ajankohtaiset pähkinänkuoressa  :D. Kiitos

kookaburra:
Keskiviikon morot!

Uusia tapauksia ilmenee koronaviruksen tiimoilta.  26 uutta tapausta.
Nyt epäillään ja tutkitaan Lapissa nuoren kiinalaisturistin sairastumisen syytä.  Toivottavasti kyseessä on vain tavallinen vilustuminen oireineen.

Pikavippihuijauksia tutkittu huonosti Savon muassa.  Poliisi ollut veltonpuoleinen tutkimuksissa ja erään tapauksen oikeuskäsittely tyssäsi.  Mediassa joku epäili,   että hyvä veli järjestelmä ei ole pelkästään poliitikoille omittu juttu.

Taas kerran on Lähi-Itään tehty rauhansuunnitelma.  Ties kuinka mones puolen sadan vuoden aikana mutta aina vaan siellä tussarit paukkuu ja peltiputket lentävät. 
Ei ne kiviä viskovat keskenkasvuiset ole minnekään hävinneet.  Osa kivittäjistä,  niistä entisistä nuorista,  istuu kahvilassa minttuteetä ryystämässä ja muistelemassa Arafatin aikaisia kierouksia.  Jasseri oli se kamelinkatseinen pätkä jolla oli aina se ruudullinen pöytäliina päänsä ympärillä.  Hänkin siirtyi sinne pommimiesten ja neitsyeiden pariin melko nopeasti eli kuoli melkein terveenä.  On arvioita siitä,  että minareettikunnan vaihtumista avitettiin teellä jossa oli mausteena muutakin kuin minttua.
 
Kyllä niille palestiinalaisille pitäisi saada uusi asuinpaikka,  vaikka ihan oma saari.   Tai sitten Mooseksen valitulle kansalle,  kun rauhallinen yhteiselo ei tunnu oikein luonnistuvan. 
"Mistä se Palestiinan porukka saa rahaa elämiseensä?"
Kysyi eräs ystäväni kerran.  "Siinä sitä on ihmettelemistä sillä eihän Kelalla ole siellä konttoreita." ,  totesi kaverini kaveri.
Joku valistunut finanssimies on kertonut,  että Euroopan Unioni on yksi rahoittaja sielläkin päin...

Ameriikan Tollon virkarikostutkinta etenee kampituksista huolimatta.  Saas nähdä miten juipin käy?
Joutuuko hakemaan uutta jobia?  Pyrkiikö Texas Rangersien riveihin valvomaan latinojen touhuja...?
Voihan taukki-Donaltti ryhtyä vaikka ammatti-twiittajaksi tai perustaa oman lehden tai kirjoittaa kirjan;  "Tollo-taikurin ihmeelliset seikkailut Tuttiposken ja Putlerin piirtämässä labyrintissä."

Mitäpä noista,  valtameren takaisista jutuista. Riittänee monelle ihan vaan Suomenlahden takaiset ilmiöt ja tapahtumat.  Siellä piipahtaminen on kuin kävisi ulkomailla.
Suomenkielistä rupattelua kuuluu siellä lähes samoin kuin Fugessa.  Puheenaiheetkin ovat melkein samat...
Hinnoista siellä puhutaan ja uusista korotuksista huhutaan.

Aina jotakin uutta ja kansainvälistä.  Uutta yrittäjyyttä tunkee turistiväylille.

Petrolamppuja ei vaan ole pahemmin tarjolla.  Porukkaa pidettiin pimeässä 70 vuotta.
Ruotsista tuli meille hyviä lampuja,  kuten tuokin pulloposki-Optimus.
Kiitos tusooni!








kookaburra:
Torstain morot!

Korkeasaaressa on arki vähän sekaisin.  Siilit ovat heräilleet ja hortoilevat hämmennyksissään. 
Karhujen talviset unet on vähän niin ja näin.  Pesukarhut eivät voi harrastaa lumipesuja sen paremmin kuin apaattisesti koulutaivaltaan lampsivat koululaiset. 
Eteläisen Suomen pimeillä teillä risteyksissä on riskitilanteita kun kännykkää räpläävät isot ja pienet jalankulkijat eivät tarkkaile liikenneympäristöä vaan keskittyvät valaistuun peli-palikkaansa.

Nyt sitä sitten on.  Sitä koronavirusta Lapin lasten laitumilla.
Missä ilmenee seuraava tapaus? 
Ainakin isoissa kauppakeskuksissa nähdään hyvin naamansa suojanneita naisia.  Vai ovatko ne naisia? 
Kännykkää kyllä räpläävät mutta sitähän tekevät muutkin.
Ja miehet ja naiset...

Huulipuikkohallituk selle alkaa hiljalleen selvitä,  että maan talous ja työllisyys ei loksahdakkaan ihan noin vain poseerauksilla kohdalleen.  Manna oli sentään jollekin todennut,  että tilanne on "haasteellinen."  Siinä sana joka saa jotkut poistamaan päältä sen pienen liikkuvan nipukan.  Ei sitä peräkammarin pojan päiväunien,  vaan sen metallisen jota varmistimeksi kutsuttaneen...

Nurmijärvi on julistautunut maailman Aleksis Kivi pääkaupungiksi.  Kaikkea ne keksivät mutta eivät ole tehneet huolellista riskianalyysia julistuksesta.  Miten sitten suu pannaan jos Ameriikan Tollo ilmaantuu maisemiin ja vaatii kunnan vaakunaan myös oman profiilikuvansa...?
Saattaa jopa väittää,  että hän on tehnyt kiinteistöbisnestä
Stenu - Aksun kanssa jo kauan sitten.  Tollon rakennuttama talo on vieläkin siellä Fire riverin maisemissa...

Etelä-Ruotsissa oli tiheästä metsästä löydetty ihmisen luita.
Sikäläinen poliisi epäilee,  että kyseessä voi olla murha.
Mitenkähän ne ovat tuollaiseen ajatukseen päätyneet?
Asialla ovat olleet varmaan huippututkijat.  Sellaiset jotka ovat erikoistuneet pääministerien ja muiden murhien selvityksiin.
Olisikohan asiaa kysytty  komisario Wallanderilta?

Ameriikan tunnetuin rakennus,  niiden inkkaritelttojen ohella, se Valkoinen Talo,  on kieltänyt Boltonia julkaisemasta kirjaa jossa kerrotaan Tollon kähminnöistä Ukrainan kanssa.
Kirja sisältää kiusallista tietoa joka heikentäisi Tollon tulevaisuutta.

Anne Rintti on pistänyt mediaan tietoa viime syksyn postisähellyksistä ja muista bussikyydityksistä.
Ei ne jotkut aina osaa pitää näppejään erossa vanhoista jutuista.  Ei osannut selittelyistä pysyä poissa se entinen miina-täti.  Ei se Juupajoen Miina vaan se jalkaväen muusa.

Tuosta naapurista,  pohjoiseen päin katsottaessa oikean puoleisesta,  ei ole kuulunut ihmeempiä.  Ei kuulu kirveen hiontaa eikä lasten itkua.  Onkohan siellä jotain merkittävää tekeillä?

Täytyynee kysyä lampun hengeltä.  Josko Petromax paljastaisi jotain...
Koskahan Putleri saa naamansa pullon etikettiin?
Se entinen on jo saanut,  se Rasputin.






kookaburra:
Kiinni on!  Nyt se mies jolla ei ole partaa on saatu kiinni.
Mustapipoinen,  tai pitäisikö sanoa pipa,  murhasta epäilty mies on pidätetty.  Tampereella oli murhattu mies ja murhaajasta oli poliisi antanut tarkat tuntomerkit;  miehellä ei ollut partaa,  musta pipa oli osim rullattuna päässä ja juippi oli noin 175 senttiä pitkä. 
Tuollaiset tuntomerkit kantavia juippeja ei taida olla kovinkaan montaa Tampereella.
Turuust ei oikein tiedä...paitsi jos etsitään Mattia ja sen kaveria.

Ruotsalainen huippunykyaikainen hävittäjä jätti testilennon väliin kun satoi räntää.  "Eihän sotaa käydä jos räntää sataa!
Hiusverkot kastuu ja lihapullat jäähtyy."  Totesi ystäväni puosu kun oli kuullut uutisen.  "Parooni Richthovenilla oli sentään nahkainen lentäjänlakki!"  Jatkoi puosu puhelimessa sadatustaan.

Lapissa ollaan nyt hermostuneita,  lunta riittää ja pakkastakin on mutta kiinalaiset kukkarot puuttuvat.

Espoossa puolestaan metron hissit eivät toimi ja vesi litisee kaikkialla,  jopa monissa eri kerroksissa. 
Ties vaikka joku hyräilisi vanhaa kappaletta Taipaleen Reijon tyyliin;   "vesihiisi sihisi  hissistä..."

Jörkka,  se Donnerin akan poikamainen aikamiespoika on sitten siirtynyt ikuisuuden näyttämölle.  Jörkka oli vanhaa saksalaista sukua Lyypekistä.  Ei kuitenkaan sellaista jäykkäselkäistä sotilassukua,  vaan enempi rentoryhtistä taiteilijamallia.  Jotkut sanoivat,  että oli rohkea poliitikko,  filmimies,  kirjailija ja sellainen joka oli aina eri mieltä asioista.  Oman tiensä kulkija joka toimi jopa diplomaattina Kalifornian kulmilla.

Venäjän media tietää kaiken.  Myös sen,  että koronavirus on amerikkalaisten tarkoituksellinen juoni estää kiinalaisten kaupalliset pyrkimykset.
Eikä ne paljastukset yhteen juoneen jää.  Korona virukset jopa suojaavat venäläisten omat nettijutut sun muut...
Onkohan itse Satu-Sergei ollut laatimassa nuo hurjat paljastukset?

Joku nillittävä poliisimies oli luvannut tehdä rikosilmoituksen
eräästä suorasanaisesta persusta joka oli kirjoittanut munattomuudesta.  Eikä kyseessä ollut Laitilan munapitäjän isäntä joka ei ollut kanafarmari...
Netti on siunaus ihmiskunnalle,  sen avulla hoituu kaikki.  Jopa turpiinlätkimiset ja muut ilman iltamia tai nakkikioskia...

Jospa ne sättimiset ja toraamiset jäisivät Tollolla ja muilla isosuilla näpyttelyjen tasolle niin hyvä olisi.  Meille kaikille.

Mikä on raskaampi kuin kivireki tai ärhäkkäämpi kuin petrooli...







tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: kookaburra - 31.01.2020     kello on 07:44 ---Lapissa ollaan nyt hermostuneita,  lunta riittää ja pakkastakin on mutta kiinalaiset kukkarot puuttuvat.

--- Lainaus päättyy ---

Ei se vielä paljoa hermostuta.
Kiinalaisia on vielä kaikkiaankin alle 10% kävijöistä.


--- Lainaus käyttäjältä: kookaburra - 31.01.2020     kello on 07:44 ---Mikä on raskaampi kuin kivireki
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

--- Lainaus päättyy ---

Väärä kuva.
Ilja Repinin maalaus, jossa vedetään proomua Volgalla.

 ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View