Tekniikkakeskustelut > Valaistus

Vanhoilla vehkeillä valoa illanistujaisiin

<< < (161/243) > >>

kookaburra:
Perjantain iltamorot!

Joo,  katkoksia liikenteessä.  Tässä nettiliikenteessä.  Onkohan joku näpytellyt alinopeutta kun aina vaan pyritään nopeampiin suorituksiin.
Toisaalta onhan asialla voinut olla NePo.  Ei kuitenkaan tupo sillä joidenkin mielestä se on kuopattu.
Lyhennyksiä on niin monentyyppisiä,  on Kripo,  Stasi,  SäPo,
Gestapo,  FSB,  CIA,  FBI,  IKL , IFK ...
Kuka niistä ottaa selvää.  Fiat ja Saab ovat niitä eniten tunnettuja ja kyllä joku vielä muistaa Sisun ja Vanajankin.

Eilen oli liikenteessä sateisen ja sohjoisen hämärää.  Valojen on syytä olla kunnossa mutta joskus joku lamppu himmenee.  Siis ajoneuvossa himmenee ja pimenee tyystin.
Onneksi vain polttimo vaikka joillakin on jopa kuuppa himmentynyt. 
Ehkä kyseessä ovat alinopeudesta höpöttävät,  ne Ferdinand Porschen Aatun käskystä suunnittelemilla kinnereillä kurvailevat.
Alinopeus on käsitteenä yhtä typerä kuin aikoinaan Euroopan remonttimiehinä hääräilevien luoma käsite ali-ihminen.

Valot kulkuneuvoissa ovat niin tärkeät,  että ne pitää suunnata oikein.  Onneksi karavaanareissa on hyviä ystäviä ja ammattimiehiä fixaamaan lamppuihin valoa.  Petrovehkeet eivät käy joka paikkaan.

Maapallon vetovoima on kova,  taas oli lentolaite pudonnut ja kuolleita oli tullut.  Onneksi suurin osa matkustajista säilyi kuitenkin hengissä.  Olikohan takapainoinen tai pilotin moka?  Ehkei sentään alinopeutta sillä se on lentoliikenteessä oikeasti vakava asia.

Lapin huumorimies,  se Tervon akan poika,  on väsännyt Manusta juttua ja se oli aktivoinut Paavon.
Joku kirjoittikin,  että kuka pentele on mennyt Väyrysen herättämään.  Paavo on yön yli nukahtaneena ollut vanhoista tapahtumista eri mieltä Jartsan kanssa.  "Kyllä kansa tietää", sanoi Veikko ja olisi voinut jatkaa;  " ja Paavo korjaa jos eivät tiedä!"

Raketteja ei sitten enää myydä Honkkarissa ja Bauhausissa.
Ehkä eivät halua ärsyttää P-Korean tuttiposki rakettimiestä.
Aika hyvä päätös josta jokunen lemmikin omistaja on tyytyväinen.

On se totta,  että köyhä kyläkauppias laajentaa kämppäriä.
Löytyy sitten heinäkuussakin tilaa.
Tähän aikaan tilaa on.
Voivat sitten turkulaiset todeta Onnelassa kavereilleen:
"Olekte siel tois puol jokke?  Meil o Tallinast juotavapulloi tääl uurel puolel. Kummost siel puolel on?"
Kesällä se sitten nähdään.

Oheisessa kuvassa kämppärin omistaja ikään kuin symboolisesti näyttää miten paljon kapasiteetti lisääntyy.
Sitten joskus 2000-luvulla...






 





kookaburra:
Lauantain morot!

Ilmasto lämpenee ja pakkanen kiristyy.  Yhdeksän pykälää nytkin nollan alapuolella.
Brikettejä palaa ja ilmaan hupenee hiukkasia.  Vain kohtuullisesti koska näkyvyyttä ulkona on kilometri tolkulla.
Pitäisikö nyt potea jotakin syyllisyyden tuntoja? 
Pitäisi,  niiden poliitikkojen jotka levittävät "marton taigaa" fossiilisten aineiden hyödyntämisestä.
Juipit lentelevät ympäri palloa erilaisiin ilmastokokouksiin saamatta mitään aikaiseksi.  Päästöjä lukuun ottamatta ja  matkapäivärahoja.

Toista on keskisen ja itäisen Euroopan ilmatilassa.  Siellä leijuu pakkasilmassa violetinruskea pistävästi haiseva hiukkassekoitus. 
Toivottavasti ilmasto intoilijat eivät lue tätä ja lähde jakamaan monikulttuurista energia-apua sinne.   Ihan vaan hyvän edelläkävijän esimerkin vuoksi...

Taas olivat värkänneet niitä galluppeja jotka kertovat,  että Kulmunin akan likalla on marinan aihetta ja rinnettä kiivettävänään jos pitää tärkeimpänä tehtävänään puolueen kannatuksen nostamisen.  Tosin jotkut sinisilmäiset  kuvittelevat,  että ministereiden tehtävänä on hoitaa kansakunnan asioita eikä vain puolueen kannatusta.

Joku kansanedustaja oli törsännyt taksilla ajeluun.  Oli kuulemma ajanut peräti 300 metrin matkan.  Olikohan taksin kuljettaja ollut se päivettynyt ja potaskaa puhuva kuski?
Vaiko peräti joku moniosaaja kulttuurineuvos?  Ei kai sentään,  eikös se ole joutunut jonnekin kaappiin vaikka oli tullut kaapistaan ulos...?
Ei niistä tiedä,  nykyään on niitä linssiluteita ja mediauskovaisia niin runsaasti. 
Monesta voisi sanoa;  se teeveestä tuttu.  Tai vaihtoehtoisesti;  se Alibin kannesta tuttu.

On se possunliha vaan niin hyvää,  väittäköön ituhipit mitä vaan.  Sitä tulee näin joulun aikoina syötyä enemmän kuin Pippa tai  joku Partasen akan likka sallisi.

Syyriassa rosvojen ja murhaajien leirillä oli joku vankina ollut juippi huudellut olevansa suomalainen.
Eppäillä tuota soppii,  niin moni rosvo haluaisi olla maamme kansalainen.  Jazeeran torvet ja rummut ovat jo vuosia sitten kertoneet pohjoisen ihmemaasta jossa kela-niminen firma ottaa palvelukseensa halukkaita.
Pätevyyttä ja papereita ei kysytä.   Tosin ruoka on vähän kehnoa ja ruohokin on vain rai-merkkistä.
Saas nähdä onko jo käynnistetty kaapeissa salainen hakuoperaatio,  että pistepussi ei pääse kutistumaan.

Joulun aikaan aina puhutaan itämaan kolmesta tietäjästä.  Eivät ole olleet ainakaan tuhkamunia,  sillä niitä on jo kaikkialla Euroopassa. 
Ei sentään ihan kaikkialla,  mukavan väljää ja rauhallista on näillä lakeuksilla. 
Topi-tiikeri tarkkailee jänishousujen liikkeitä ja petrolampun sytyttämistä.















kookaburra:
Sunnuntain morot!

Ihan on talven tuntua ilmassa.  Topi-tiikerikään ei viitsinyt kauan peuran ja jänishousujen jälkiä nuuhkia. 
Ravisteli tassujaan ja halusi sisälle...
"Degeneroitunut karavaanari-kolli ...",  sanoisi puosu ystäväni.

Kyllä se ilmasto siitä lämpenee kunhan saadaan tämä rähjäinen ja ikäloppu vuosi pois päiviltä ja päästään raaputtamaan kaksi kertaa kaksikymmentä.
Saas nähdä onko niitä haisevia sähikäisiä ilmassa paljonkin kun vanha vuosi saa potkut?

Potkut oli saanut savossa pääluottamusmies,  työsuojeluvaltuutet tu,  joka oli saanut useita varoituksia erilaisista laiminlyönneistä ja omavaltaisuuksista.
Työnantaja vei tapauksen oikeuteen mutta käräjäoikeus vapautti miehen syytöksistä mutta hovioikeus hyväksyi potkujen perusteet ja määräsi tyypin korvauksiin.
Yli puolet firman työntekijöistä oli kirjoittanut nimensä listaan jossa hyväksyttiin potkut.
"Oliko juippi kuvitellut olevansa kansanedustaja?",  kysyi eräs
epätietoinen uutisen kommentoija.

Kanadalainen nuorten jääkiekkojoukkue sai kunnolla köniinsä sloboilta.  Joukkueen kapteenin pää oli tappion johdosta niin turvonnut,  että ei lähtenyt päästä irti...

Joku nainen oli survaissut fileerausveitsen miehen vatsaan riidan aikana.  Parikymmentä senttiä pitkä terä oli uponnut sisään vatsalihaksern vain muutaman sentin.
Oikeus antoi vain ehdollisen tuomion naiselle koska oikeuden mielestä isku ei ole voinut olla voimakas!
"Tuo helevatun akkavalta on tunkenut Suomessa kaikkialle. 
On enää äijiä missään,  kun akat käyttäytyvät kuin fingerporin akka?" , kysyi eräs kenon pelaaja ärkiskalla.

Japanin rannikolle oli ajautunut puuvene jossa oli viisi vainajaa ja kaksi irtipäätä.  Epäilevät veneen tulleen P-
Koreasta.  Oliskohan pikku rakettimies lähettänyt terveisiä naapureilleen...

Joku Lutz - niminen autoalan tyyppi on povaillut,  että nykymuotoinen autoilu loppuu.  Hänen visionsa mukaan kaikki liikkuvat julkisilla ropottiautoilla...
Mitähän pilaantunutta tuo sveitsiläinen tyyppi oli syönyt?
Voiko toblerone pilaantua niin pahasti?  Vai onko syönyt pilaantunutta käkeä ollessaan vierailulla pernerin akan luona? 

Mogadishussa aloittaneet paukuttelun ennenaikaisesti.
Ukrainassa vaihdetaan vankeja vuoden vaihtuessa. 

Eikös ne voisi vaihtaa vaikka presidenttejä?   Ihan vaan vaikka väliaikaisesti,  niin oppisivat kunnioittamaan ja ymmärtämään toisiaan.  Kyllä Putleri pystyisi koomikko-pressana toimimaan vaikka vuoden.
Ukrainan oikea koomikko voisi toimia myöhempien aikojen botoksiposkisena pikku tsaarina ja kulkea huojuvasti kävellen isoista oviaukoista totisen näköisenä takissa jossa on liian pitkät hihat...

Tulipahan taas irvailtua mualiman menolle mutta ei onneksi enolle.  Ollaan vaan ihan oikeasti,  sillai aikuisten oikeasti,  rauhallisia ja luottavaisia päättäjien kykyyn tehdä hyviä ja kauas kantavia päätöksiä alamais...,  kansalaisten parhaaksi ja onneksi.

Niin ja jos ruvetaan ammuskelemaan niin käytetään silmäsuojaimia eikä pelotella viattomia lemmikkejä ja naapureiden postilaatikoita.

Kyllä kunnanjohto ajattelee kuntalaisia.  Se voi ostaa verovaroilla vaikka maitokannukokoelmia .
Ovat ne upeita eli on siellä Arabiassa osattu savea vatkata.
Siis ei siellä hiekkaniemessä vaan Helsingissä.

Ruotsissa on puolestaan osattu tehdä hienoja voimavalolyhtyjä.  Käyttämätön Primus vuodelta 1940 jonka voisi vaikka pistää ensi tulille näin 80 vuoden jälkeen.









 

kookaburra:
Maanantain morot!

Taas on voitelu kunnossa.  Vesi vanhin voitehista,  ja sitähän riittää.
Ei ole helppoa joulupukeillakaan sillä saunamajuri Palsternakka oli julkaissut kuvia autoilevista pukeista.
Pelti-palsternakat olivat napsineet kuvia kiireisistä raskasjalkaisista joulupukeista.
Erään pukin omainen oli tehnyt valituksen siitä,  että pukki oli ollut tunnistettavissa julkisuuteen levitetystä kuvasta.
"Ettekö te häpeä?  Mennä nyt syyllistämään tärkeässä tehtävässään toimivaa pukkia!"

Poliiskoira Börje oli päässyt eläkkeelle ja sitä oli juhlistettu nakkikakulla.  Kiva ja positiivinen uutinen.

Virkamiehet,  lautamiehet, poliisimiehet ja palomiehet ovat vääriä ammattinimikkeitä ministerin mielestä.
Ministerin mielestä mies-sana pitäisi poistaa ja puhua vain henkilöistä.   
"Joo,  miten se ministeri kutsuisi ulosottomiestä?  Olisiko ulosottohenkilö sopivampi?  Eikö siinä olisi vaarana,
että nimike miellettäisiin kuuluvan sairaalan henkilöstöön...",
pohti ystäväni puosu.

Luulisi ministerillä olevan tärkeämpiäkin tehtäviä kuin pohtia nimikkeitä.  Vai ovatko tärkeät tehtävät tyystin avustajien hoidossa?

Tavalliset kansalaiset ovat aika vankasti jalat maassa.  Neljäkymmentä prosenttia kansalaisista viittaa kintaalla ilmastovouhotuksill e eikä aio muuttaa elintapojaan vaam liikkuvat ja syövät kuten ennenkin.

Jenkit ovat tehneet ilmaiskuja Hizbollahin viiteen kohteeseen. 

Liettuassa rusnaillaan historiaa uuteen uskoon.  Sodanaikainen kansallissankari oli todettu natsien kätyriksi mutta nyt on selvinnyt,  että sankarilla olikin ollut peiterooli jolla hän oli pelastanut kansalaisia.

Vatikaanin vaari,  se vanha jäpä joka pitää päässään sellaista pahasti kutistunutta pipoa,  on höpissyt ihmisten liiallisesta kännykän käytöstä. 
"Puhuisi vaan liiallisesta poikien käytöstä niille firmansa papeille",  sanoi eräs pakana.

Josko laittaisi vielä tämän vuoden puolella valotuottajaksi tuon mainion Primus lyhdyn.  Sen joka on valmistettu jo vuonna 1940. 
Sitä ei ole koskaan käytetty ja epäilykseni on,  että se on Ruotsin antamaa materiaaliapua talvisodan johdosta Suomelle.  Lampun alareunaan on stansattu kirjaintunnukset.








>

kookaburra:
Tiistain morot!

Ihan on risaiseksi mennyt ja nihkeän vetiseksi.  Kelpaa hyvin poisheitettäväksi,  on tehnyt tehtävänsä ja saa mennä.
Siis tämä omituinen vuosi 2019.
Siirrytään iloiseen 20-lukuun mutta kuitenkin ilman polkkatukkia ja charlestonia.
Eikä niitä pitkiä helminauhojakaan  kenenkään kaulassa tarvita.  Riittää vallan hyvin ne omituiset tatskat...

Taas oli operaatioita rauhallisessa periferiassa Pyhäjärvellä.
 Suuroperaatiossa  löytyi kuollut nainen ja haavoittunut mies.

Lohjalla villisika oli törmäillyt liikenteessä.  Epätavallista oli se,  että kyseessä oli villi sika.  Eikä se tavallinen ratinpuristaja...

Tupakoitsijoiden nikotiinikääryleide n hinnat nousevat vuoden alusta mutta bensan ja dieselin vasta elokuussa.

Kuohuviini on kuulemma vuodenvaihteen suosikkijuoma.
Oikein radiossa opastetaan,  että se nautittava kylmänä.
Siis juoman tulee olla kylmää.  Myös lasin mallin on syytä olla oikea.
"Ei pentele,  eikö sitä porejuomaa voi siellä laavulla juodakkaan kun ei ole oikeanmallista lasia mukana?
Mitäpä jos rikotaan räikeästi etikettiä ja ryystetään poretta nautinnollisesti ryystäen kuksasta!  Sommelier lierot saavat haistaa pitkät syylingit!"   Sanoi puosu ystäväni.

Siellä honkkarissa,  siis Kaukoidän honkkarissa,  pelätään väkivaltaisuuksia rakettien räiskeen ohella.  Ampuukohan ne siellä niitä meillä kiellettyjä kiinalaisia?

Naapurin pikkumiehestä,  siitä Vladista alias Putlerista oli juttua lehdessä.  Olivat tehneet yhteenvedon jäpän kahdenkymmenen vuoden hallintokaudesta. 
Oli alkuaikoina pystynyt sumuttamaan varsin monia mahtimiehiä ja muita vaikuttajia.
Oivallinen  esimerkki vallan rappeuttavasta vaikutuksesta.
Venäjän historiassa ei vapaaehtoisia vallasta luopumisia ole juurikaan tapahtunut.  Pöhnä-Boris on erikoinen poikkeus.
Useimmiten kuolema on päättänyt hallisijan vallankäytön.
Niitä on ollut kahdenlaisia,  luonnollisia ja myrkyllä avitettuja.
Viimeinen venäläinen suomalaistenkin virallinen  hallitsija tapettiin kellarissa ampumalla.
Aika näyttää miten Putleri jatkaa tsaarin rooliaan. 
Käykö samalla tavoin kuin romanialaiselle suutarille...

Yöllä sää on kuivaa ja hivenen pakkasen puolella. Ihanteellinen sää potkaista vanha vuosi historian jätesäkkiin ja ottaa uusi vuosi vastaan.
Muistetaan sitten käyttää niitä laseja.  Siis niitä päässä pidettäviä silmiä suojaavia.

Olkaamme valaistuneita ja valppaita.  Stasi stalkkaa ja Valpo valkkaa.  Hyvää Uutta Vuotta!  Petroveljet ja muut valaistuneet!








Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View