Tekniikkakeskustelut > Alde

ALDE 3020 nestetaso pudonnut??

(1/4) > >>

Epax:
Pitääkö Aldeen normaalisti lisätä nestettä?
Kesän kuluessa on paisuntasäiliössä taso laskenut maksimista minimiin.

mike:
Tarkista lämpimänä uudestaan?

ohcejohka:

--- Lainaus käyttäjältä: Epax -  7.07.2018     kello on 11:23 ---Pitääkö Aldeen normaalisti lisätä nestettä?
Kesän kuluessa on paisuntasäiliössä taso laskenut maksimista minimiin.

--- Lainaus päättyy ---

Löytykö mistään vuotopaikkaa ? Vai kuuluuko sen vähentyä. Mulla sama juttu vaikka lämpimänä tarkistettu.

ktako:

--- Lainaus käyttäjältä: ohcejohka - 23.09.2018     kello on 13:01 ---Löytykö mistään vuotopaikkaa ? Vai kuuluuko sen vähentyä. Mulla sama juttu vaikka lämpimänä tarkistettu.

--- Lainaus päättyy ---
todennäköisesti ei vuoda. Mahdollisesti jäänyt ilmaa edellisessä nesteenvaihdossa tai sitten on päässyt haukkaamaan ilmaa paisuntasäiliöstä nesteen tiputtua liian alas. Automaatti ilmaus sitten saataa hoitaa homman ja nestepinta tippuu. Kannattaa päästellä sillon tällön ilmat ulos ilmaruuveista ja  nesteen lisäystä.

mjo33400:
Kylmä neste minimissä. Automaatti-ilmausventtiili saattaa vuotaa. Koputtele venttiiliä hieman, jos on on jokin roska välissä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View