Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Viimeisin hankinta
Jukkapoika:
--- Lainaus käyttäjältä: Petrooli - 6.12.2018 kello on 16:50 ---Miten liittyy Venäjän viisumi ja yht. 240 litran polttoainesäiliöt toisiinsa?
Verovapaasti ei voi tuoda Venäjältä kuin tavanomaisessa tankissa olevan polttoaineen. Kaikenlaiset lisätankit ovat täysin verotettavaa polttoainetta. Varapolttoainetta voi tuoda verotta 10 litraa henkilöautossa, mutta ei esim. paketti- tai kuorma-autossa.
Eli vaikka sinulla olisi useampia lisätankkeja, niin ei niissä "edullista" polttoainetta voi tuoda. Lisätankkien polttoaine tulee aika kalliiksi verrattuna Suomen hintoihin.
--- Lainaus päättyy ---
--- Lainaus käyttäjältä: Petrooli - 6.12.2018 kello on 17:33 ---Höpö höpö.
Moottoriajoneuvon tavanomaisen polttoainesäiliön polttoaine on verotonta. Lisäksi moottoripolttoaine on verotonta 10 litraan saakka moottoriajoneuvoa kohti, jos polttoaine tuodaan moottoriajoneuvossa kannettavassa säiliössä ja polttoaine on samaa kuin kulkuneuvossa käytetään.
Autossa saa olla 240 litran tankki jos se otteessa lukee, mutta polttoainetta tulli ja verovapaasti voi tuoda vain sen verran kuin tehtaalla tavanomaisesti asennetun tankin vetoisuus on. Jos tehtaalla on yleisesti ollut 240 litran tankki saatavilla, niin sitten asia ok. Mutta tässä tapauksessa tankkeja taisi olla monikossa, joten lisätankkien polttoaineet eivät ole tullittomia ja verottomia.
--- Lainaus päättyy ---
Nythän on taas asiantuntemus huipussaan. Esson baaristako kuulit?
Suomen tullimääräysten mukaan Venäjältä saa tuoda täyden tankin sitä polttoainetta jota autossa käytetään ja lisäksi 10 litraa varakanisterissa.
Ja voi voi harmin paikka sentään kun tuo mun uusin hankinta on jo tehtaalta tullut tuplatankeilla.
Että sori vaan.
Jukkapoika:
--- Lainaus käyttäjältä: volvo - 6.12.2018 kello on 19:33 ---volvo xc 60 on tuplatankilla eikä ole merkintää otteessa. onko se nyt laiton jos käy sillä venäjällä?
--- Lainaus päättyy ---
Ei ole laiton, laita pytyt täyteen vaan edullista lientä.
Ja sekös näitä Rusasella tankkaajia harmittaa....
Karabiilisti:
lukeekos jonkun rekisteriotteessa polttoainesäiliön koko?
hmmm jos asentas rekan tankit takatalliin kiinteesti....ja kävis rajan takana... ???
volvo:
--- Lainaus käyttäjältä: Jukkapoika - 6.12.2018 kello on 19:36 ---Ei ole laiton, laita pytyt täyteen vaan edullista lientä.
Ja sekös näitä Rusasella tankkaajia harmittaa....
--- Lainaus päättyy ---
on myös ollut muutama amerikkalainen ;D
Jukkapoika:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 6.12.2018 kello on 19:45 ---lukeekos jonkun rekisteriotteessa polttoainesäiliön koko?
hmmm jos asentas rekan tankit takatalliin kiinteesti....ja kävis rajan takana... ???
--- Lainaus päättyy ---
Ei mitään estettä, anna mennä vaan rajan taakse.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta