Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Viimeisin hankinta

<< < (423/1429) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 -  7.06.2020     kello on 20:18 ---23.4 litraa maalia lisää.
Yhteensä nyt oon hakenu 63.9 litraa Ultraa.

--- Lainaus päättyy ---

Täh?   :o
Pihanko meinaat maalata, eihän se talo vielä uutta vaadi?

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali -  7.06.2020     kello on 20:23 ---Täh?   :o
Pihanko meinaat maalata, eihän se talo vielä uutta vaadi?

--- Lainaus päättyy ---

No onhan se 21 vuotta jo maalipinnalle hyvä ikä.  Kun toiset rakennukset kaipaa uutta maalia ja värikin siinä osin muuttuu, ei taloa oikeen voi jättää hommasta pois.
Onpahan iso ero maalipinnan kestävyydessä sen mukaan, onko puu ollut tehtaalla pohjamaalattu, vai sahan jälkeen vaan kahdesti maalattu.

HiTec:
Yllättäen ja pyytämättä päivitettiin tuo jo yli 10v ikäinen koti-TV LG 42" > Samsung 58" :o

Appiukolta oli oma LG 49" mossahtanut ja pyysi joskos etsisin hälle uuden. No löytyi hälle uusi LG 49" kun ei merkkiä halunnut vaihtaa ja toki nyt sai säilyttää myös sen wanhan suurinäppäimisen, tutun kaukkarinsakin. Mutta siis tuossa hälle töllöä etsiessä osui silmään sitten tuollainen itseäkin kiinnostava malli sopivasti tarjouksessa, niin pakkohan se oli noukkasta pois kuleksimasta - poka kävi pyydykseen ja nieli syötin koukkuineen ;D

"Masi":

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 -  8.06.2020     kello on 06:08 ---No onhan se 21 vuotta jo maalipinnalle hyvä ikä.  Kun toiset rakennukset kaipaa uutta maalia ja värikin siinä osin muuttuu, ei taloa oikeen voi jättää hommasta pois.
Onpahan iso ero maalipinnan kestävyydessä sen mukaan, onko puu ollut tehtaalla pohjamaalattu, vai sahan jälkeen vaan kahdesti maalattu.

--- Lainaus päättyy ---

Taitaa olla että pihit talon tekijät maalaa talonsa suoraan pintamaalilla ja tehtaat käyttää oikeaa pohjamaalia.
Ja eihän taloa jos se paikallaan puhtaasta puusta tehdään, ensimmäisenä vuonna maalata, yksi kesä ja kevät pitää malttaa
antaa puun solukon aueta ;)
Sama koskee kaikkia puurakenteita ulos tehtynä.

"Masi":
Akku ja neljään lossiin tarpeet ;)





Tosin nekin tuli jo tehtyä.


Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View