Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Maantieteellistä kielioppia.
mjh48:
Saare on Viron kielen genetiivi sanasta saar eli saari. Sama suomeksi Saari sanan genetiivi on saaren.
Catiska:
Asia on minusta sikäli selvä koska Virolaiset kirjoittaa sen Suomeksi Saarenmaa... En näe mitään syytä miksen siis minäkin.
Rauzi:
Viro, vai Eesti?
Saivartelu on kivaa hommaa.
Toki naapurimaassa on vaikuttanut reilu 50 vuotta neivostoaika, mutta kieleen on vahvasti vaikuttanut (ja moneen muuhunkin asiaan) edelliset sadat vuodet saksaa ja preussia. Siksi kieli on lyhentynyt. Haluatko ostaa vokaalin. No en. Siksi saare, kell, jne. Päätevokaalit on pudonneet pois.
Miksi siis Eesti on Viro. No itäisessä Eestissä, Virumaalla oli tapana käydä kauppaa esim Kotkan ja sen seudun suomalaisten kanssa. Nuo kauppiaat tuli Virumaalta ja siksi ne oli Virolaisia. Joojoo, Lennart Meri suositti että käytetään sanaa Viro, mutta maahan on Eesti vabarik. Virumaa on oma lukunsa, ja esim Rougessa ei kukaan halua olla Virolainen. Saaremaallaki tiedetään että Virumaa on siellä idässä.
Ei muuta kummempaa kun Eestiin kahvilaan ostamaan kahvi ja viineri.
Mjerica:
@Rauzi: "Viro, vai Eesti?"
- Itse käytän systemaattisesti nimeä Eesti. Ensinnä jo
virallisen valtionimen perusteella. Mutta vielä siksikin
kun ottaa huomioon että heillä on sentään maailman kaunein
kielikin niin olisi karmeaa kutsua heitä virolaisiksi.
(Muistammehan; "on Viro kiro sana tana..." {Juhani Leskinen})
Taisi jäädä takaraivoon sekin että äidinkielentunnilla
opiskeltiin Eestin, ei Viron kieltä.
@Rauzi: "mutta maahan on Eesti vabarik."
Eesti vabariik
Aakku:
^
Kyllä Juice lauloi "Eesti, Eesti. Kaipaan sinne perkeleesti"...
Kysyi, "Onko Viro kirosana?". Ei siis todennut.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta