Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Saarenmaa vaunulla?

<< < (3/4) > >>

K.E.V:
Siirsin kielioppikysymykset omaan ketjuun https://karavaanari.org/index.php/topic,21076.0.html

88k5:
^
Hyvä  Thumb

Pari paikkaa Kuresaaresta (piäkuapunni) länteen kun meidän 5 v sitten reissulla oli ahdasta kuresaaren  l-alueilla. Mieluummin jatkettiin sivummas kun eteläkärkeen Sörveen (Sääre) asti oltiin menossa, siellä ihan puskassa.
[*] Mändjala Camping Tien vieressä kuivan pölyisä paikka. Pikatutustuminen joudutti matkaa..
[*]Tehumardi. Viihdyttiin vain yö, liikakansoitusta heinäkuun helteillä.
[*]Muhatalu (Puhkeküla) Riksussa. Mukavan hiljainen paikka merenrannan lähellä (oltiin ainoat asiakkaat). Mukava isäntäperhe, palvelut talonsa alakerrassa. Acsi-paikka nykyjään. Usempi yö meni.

Kihelkonnasta jotain majatalon kupeen paikkaa etittiin. Ei  ollut mikään toimiva, ehkä rahasta oltaisiin toki majoitettu pihapiiriin - sellaista ei haettu.. Vaan aikaa tuostakin kulunut. Näitä puhketalu-lappuja löytyy teiden varsilta, jos uuden löytäminen kiinnostaa. Ainakin silloin sisämaa oli sellaista villisikapusikkokor pea, ettei meitä houkuttanut - kaikki paikallinen ja turisti-elämä oli rannikolla..

Pohjoisrannikolla Saarenmaalla mm. Panga - jossain siellä tuli puskailtua kun Hiidenmaalta tultiin. Siitä erikseen, jos kiinnostaa. Muhussakin pari l-aluetta..
Toisaalta Saarenmaa sen verta pieni, jos yhdessä paikassa majoittuu, voi päivässä poiketa toisella laidalla. M-autolla ei huvita tulla samoja teitä toistamiseen, vaan "matka aina etenee" meillä..

Varmaan yhdistelmää varten kannattaa varata vaikka samana päivän laivapaikka. Myös Hiidenmaan lautoilla. Näitä suomi-turisti -busseja saattaa tulla parinkin letka (tai säiliöauto), niin monella tunnilla odotus venähtää.. e-lippurivi oli jo silloin erikseen.
E: mjh48:n Balttian Caravaani -kartasta löytyy paikat..

Arska:
Me käytiin viime heinäkuussa juuri tuolla mändalan campingillä., hyvä ranta siellä oli mutta muuten paikka oli aivan hirveä. Suihkutila on aivan hirveässä kunnossa, jäi suihku ottamatta.

Aakku:
En tiedä sopiiko kaikille...

Itse ihastuin "puskaparkkiin", johon maksu on 2€ lippaaseen.
Mitään sen kummempia palveluja ei ole, mutta saapi rauhassa olla ja mietiskellä.

http://www.supelrand.ee/

88k5:
^
Juuri tuollaisia meikäläinenkin mieluiten metsästää. Sähkö taivaalta, omat eväät ja roskat. Vedet mukana mennen-tullen. Välillä sitten huoltopaikkana leirintäalue.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View